• Головна
  • Героїчна хроніка Херсонщини (1941-1944). Частина 1
13:08, 10 березня 2015 р.

Героїчна хроніка Херсонщини (1941-1944). Частина 1

Війна увірвалась в українські міста і села 22 червня 1941 року. Народ піднявся на боротьбу з ворогом. Бойові дії сягнули Херсонщини 10 серпня 1941 року. Вторгнення на територію нашого краю розпочалося з півночі (Нововоронцовський район).

На Херсонщині гітлерівським військам (група армій “Південь”) протистояли війська Південного фронту (командуючий – генерал армії І. В. Тюленєв) у складі 9-ї армії (командуючий – генерал-полковник Я. Т. Черевиченко) та 18-ї армії (командуючий – генерал-лейтенант А. К. Смирнов). Опинившись 13 серпня у фактичному оточенні в Миколаєві, на світанку 14 серпня 9-та і 18-та армії нанесли контрудар по противнику у напрямку Снігурівки і, відірвавшись від ворога, зуміли відійти до переправ через Дніпро. 15 серпня війська 9-ї армії увійшли у Херсон і почали переправу на лівий берег, 18-та армія відступала через північну Херсонщину на Нікополь.

Оборону Херсона здійснювали кораблі та сухопутні частини Дунайської воєнної флотилії (командуючий – контр-адмірал М. О. Абрамов). Дунайська воєнна флотилія була створена 27 червня 1940 року та базувалася в Ізмаїлі. У липні 1941 року, у зв’язку з відступом сухопутних військ, вона була перебазована в Миколаїв. Після відходу у Севастополь Миколаївської воєнно-морської бази (командир – уродженець Херсону контр-адмірал І. Д. Кулішов) та 9-ї і 18-ї армій, було віддано наказ про прорив флотилією у ніч на 15 серпня в гирло Дніпра до Херсону. Саме моряки та сухопутні формування Дунайської воєнної флотилії під прикриттям кораблів і обороняли Херсон від 15 серпня до його окупації 19 серпня 1941 року. Частина бронекатерів та монітор “Мартинов” підтримували оборону 18-ї армії біля Нікополя. А Херсон обороняли монітор “Ударний”, канонірський човен “Дніпро”, мінний загороджувач “Колгоспник”, штабний корабель “Буг”, загін бронекатерів, зенітний артдивізіон, кулеметна рота, рота морської піхоти, флотський полуекіпаж. Місто захищали і 500 бійців сформованого із народного ополчення винищувального батальйону. Проте лише 250 із них були озброєні стрілецькою зброєю, що зберігалася у міському відділі міліції з часів громадянської війни або була вилучена у 1920-1930-х роках у злочинців. 17-18 серпня захисники міста вели бої із розвідувальними загонами та роз’їздами гітлерівців, із парашутистами та диверсійними групами, надавши можливість повністю переправити на лівий берег війська 9-ї армії. 19 серпня 1941 року Херсон було окуповано гітлерівцями.

Важкі бої розгорнулися за Бериславсько-Каховську переправу та під Каховкою, де гітлерівським військам протистояли бійці 51-ї Перекопської стрілецької дивізії 9-ї армії (командир дивізії – генерал-майор П. Г. Цирульников) та кораблі Дунайської воєнної флотилії. Після багатоденних невдалих спроб форсування Дніпра, рано вранці 30 серпня в районі Берислава солдати німецької 22-ї дивізії прорвалися на лівий берег. 2 вересня була захоплена Каховка, а 9 вересня гітлерівці прорвали фронт і до середини місяця окупували північний схід Херсонщини включно із Генічеськом (16 вересня). 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новости Херсона #освобождение от фашистских захватчиков #история #архив
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...