• Головна
  • Інвестиційно-інноваційні проекти Херсонщіни - 200 років тому.
09:23, 9 листопада 2014 р.

Інвестиційно-інноваційні проекти Херсонщіни - 200 років тому.

Залучення додаткових ресурсів – важливе питання для кожного менеджера, в будь-якій галузі, в будь-якому секторі – чи державному, чи громадському, чи в бізнесі. 23 роки економісти незалежної України шукають оптимальні механізми та умови залучення інвестицій.

А поки вони шукають, так звані, російські інвестори з 1991 по 1994 роки системно, планомірно знищили своїх основних українських конкурентів. На Херсощині першим був вирізаний найбільший консервний комбінат у світі – Херсонський. Потім були напівпровідниковий завод, целюлозно-паперовий комбінат. Про це мабуть нічого не знали ні перший президент України, ні чисельні служби та розвідки, а можливо й брали в цьому участь? З 1994 по 2000 рік родичі та друзі другого українського президента по праву «першої шлюбної ночі» приватизували те, що хотіли – енергетику, металургію, хімічну та харчову промисловість, тощо. Що було не потрібно, «російські інвестори» добили – і Херсонські комбайни, і бавовняний, нафтозавод, і суднобудування, завод скловиробів тощо. Були сміливці, які з цим намагались боротись. У кращому випадку вони залишались без роботи, у гіршому – без голови. Багато тих, хто безпосередньо брав у цьому участь вже не має у живих, або знаходяться за межами нашої країни.

Разом з тим, з 15 голів облдержадміністрації, як називають їх в народі – губернаторів, тільки декілька залишили після себе збудовані нові підприємства, нові дитячі садочки, відремонтовані музеї та школи. Але їх, як не дивно, люди не пам’ятають, або згадують, частіш за все, не добрим словом.

Старше покоління частіше згадує радянські часи та таких видатних діячів, як Заботіна, Мозгового, Федорова, мерів Калінічева та Мосьонкова.  

 І в ХХ, і у ХІХ  століттях на території нашої області було реалізовано багато цікавих проектів, результатами яких ми користуємось і зараз.

Я знайшов у книзі В.Фальц-Фейна «Асканія-Нова» дуже цікаву угоду між урядом герцогства Ангальт-Кетена  та Росії, яка була підписана у 1828 році. 2 березня цього ж року вона була підкріплена указом імператора Миколи І. Результатом цієї угоди було в подальшому створення Асканії-Нової.

Найважливіші пункти угоди, яка була укладена між урядами Ангальт-Кетена та Росії:

  • Для этого поселения в Таврической губернии предоставляются следующие выбранные герцогскими посланниками свободные земли:

а) участок № 71, исчесляемый 42345 десятинами (примерно 170000 моргенов) пригодной и непригодной земли, но за исключением законной ширины дороги в 1 версту для провоза соли. За поселением оставляется право пользоваться колодцами на этом пути;

б) в связи с засушливостью этих земель выделяются дополнительно 6000 десятин (24 моргенов) из участка № 47, расположенного на побережье Черного моря и принадлежащего в настоящее время управлению соляными промыслами в Перекопе, а именно – в месте, наиболее удаленном от Перекопа, но идущего сплошной полосой до самого моря.

3. Эти оба участка передаються герцогу Ангальтскому на вечные времена во владение с правом наследования вместе  со всем, что имеется над и под землей на следующих условиях:

а) здесь не могут быть поселены русские крестьяне или на основе этого владения куплены другие имения с крепостными крестьянами, однако владелец имеет право прикупать угодья к этой колонии и для работы на поселении могут наниматься свободные люди;

б) это владение может бать унаследовано, завещано, продано или отчуждено другим законным способом, оставаясь при этом неделимым, однако, кроме семьи его Светлости, оно может быть передано во владение лишь тем лицам, которые имеют имущественные права в России и без ущерба для прав поселенцев;

в) это владение вновь переходит в казну, если по истечении 10 свободных от налогов лет там не будет в действительности находиться по меньшей мере 20000 голов облагороженных овец и количество семей, необходимое для разведения и ухода за этими овцами.

4. По истечении первых 10 свободных от налогов лет, которые исчисляются с 1 января 1830 года, в казну выплачиваются подать в 8 копеек серебром с каждой из 42345 десятин и подать в 15 копеек серебром с каждой из 6000 десятин, расположенных у моря. По истечении 10 свободных от налогов лет выплачиваются кроме того на нужды губернии за каждую десятину первого участка 1,5 копейки серебром, а за каждую десятину второго – 3 копейки серебром.

5. Колонисты освобождаются от рекрутства и т. д.

6. Церкви и школы строятся за счет герцогства и его Светлость зачисляет на службу необходимый персонал.

7. Разрешается беспошлинное изготовление пива и вина.

8. Жители могут заниматься торговлей и ремеслами, не придерживаясь постановления о гильдиях.

9. Внутренняя полицейская служба исполняется чиновниками герцога Ангальтского, кроме того жители могут обращаться для разрешения гражданских дел в суд, назначенный герцогом, однако они имеют право обращаться и в уездный суд, а также с апелляциями в более высокие инстанции. Тяжбы с другими русскими поданными и уголовные дела решаются в обычных, земских судах, но допускаются представители поселения.

10. В отношении уголовных преступлений,   общественной безопасности и улучшения дорог владение подчиняется земской полиции, действия которой осуществляются чиновниками колонии. Вообще она находится под особой защитой и попечением генерал-губернатора Новоросии при участии губернатора и вице-губернатора Таврии. Из центральних органов власти владение находится в подчинении лишь Минестерства финансов.

11. …

12. Транспорты из Ангальта в Россию, за исключением товаров, имеют право беспошлинного следования.

Якщо проводити паралелі із сучасною Україною, то потрібно звернути увагу на деякі принципові позиції. Яке головне завдання було поставлено інвестору та чому?

Головним завданням було вирощування не менше 20000 «облагорожених вівець». На той час вівці давали вовну – стратегічну сировину для мануфактур, які в той час стрімко будувались по Росії та Європі.   Дуже чіткі та жорсткі санкції, якщо основна мета не досягнута -   «владение вновь переходит в казну».

10 років для розвитку в ті часи був досить не великий термін. Сьогодні це був би 1 рік, а не 10. А які  стратегічні галузі, або проекти Херсонщини сьогодні потребують особливо додаткових інвестицій? Уявіть собі, що  аеропорт «Херсон» та авіакомпанії, які вкладуть в нього кошти, звільнили на рік від податків та митного збору, звільнили також 10 нових річкових портів, яких поки не має. Впевнений, що всього через 1 рік це був би вже зовсім новий аеропорт, мережа аеровокзалів для малої авіації в Скадовську, Каховці, Генічеську, тощо. Нові річкові та морські вокзали в Цюрупинську, Бериславі, Нововоронцовці, Лепетисі, Старій Збурівці, Геройському, Станіславі,   тощо. Це сприяє розвитку інфраструктури, розгрузить частково автомагістралі, сприяє розвитку туризму. Крім того, і аеропорт, і річкові, морські порти мають не тільки важливі економічне та соціальне значення, але й військове, і геополітичне.

Таку історичну угоду, яка була укладена у 1828 році, можна брати за основу, вносити корективи у відповідності до чинного законодавства  України, та терміново використовувати в Херсонській області, як особливій території, яка межує з АР Крим.  

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Херсон #Аскания Нова #история #инвестиции
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...