User views view_news rubric_id news_rubric_id 3

З історії переписів населення на Херсонщині

Скільки зараз проживає людей в Україні? Впевнений, що таке запитання іноді задають вчителям і батькам діти. Чи це не дуже важливо? А чи можна без такої інформації ефективно збирати податки? Чи важливо це при плануванні оборони країни? Як обрахувати населення? Для чого це робиться?

Перепис населення — єдиний процес збору, узагальнення, аналізу та публікації демографічних, економічних та соціальних даних про населення, що проживає на відповідній території країни.

Загальна мета проведення перепису населення у будь-якій країні світу однакова і полягає в отриманні даних про чисельність, склад і розміщення населення. Певні особливості цього демосоціального спостереження є досить загальними для різних держав.

Підсумки переписів населення є основою багатьох політико-економічних, соціально-економічних досліджень. Жодне серйозне дослідження не обходиться без даних перепису населення. У міжпереписний період на основі даних перепису щорічно здійснюється розрахунок кількості населення, його складу за статтю, віком та іншими показниками.

Метою проведення перепису населення є одержання об'єктивної інформації про зміни, які відбулися в соціально-економічному житті та устрої держави з часу попереднього перепису; створення інформаційної бази демографічних та соціально-економічних даних щодо чисельності населення, його розподілу за статтю та віком; національного, мовного, сімейного складу; громадянством; рівнем освіти; джерелами засобів існування; зайнятості; міграційної активністі; житлових умов населення тощо в країні загалом та за всіма її адміністративно-територіальними одиницями.

Перший і поки останній в незалежній Україні Всеукраїнський перепис населення проведений станом на 5 грудня 2001 року. За його результатами на території України проживало на той час 48 457 102 жителів. (В 1989 році - 51 706 742).

Планувалось, що наступний перепис буде проведено в 2016 році (відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів від 9 квітня 2008 р. № 581-р "Про проведення у 2016 році Всеукраїнського перепису населення" (зі змінами, внесеними згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2013 року №699-р).

Облік населення виник в глибокій давнині у зв'язку з податковою та військовою діяльністю держав та завданнями їх адміністративного устрою. Ще в давньоіндійських законах Ману правителями наказувалося враховувати жителів, щоб дізнатися свої сили і визначити податки. В Єгипті обліки населення проводилися, починаючи з епохи стародавнього царства (2800–2250 років до нашої ери). Є відомості про те, що облік населення вівся в Стародавньому Китаї та Стародавній Японії. На цей же час припадають відомості про проведені обліків населення в Стародавній Месопотамії.

Результати обліків населення використовувалися у військових та фіскальних цілях. За своїм характером до таких обліків населення були близькі та проведені незадовго до колонізації європейцями обліки населення в ранньофеодальних державах Америки.

В Біблії описується перепис населення, який було організовано царем Давидом (2Цар 24:1).

Відомі обліки населення в Стародавній Греції, в Аттиці, де наприкінці IV ст. до н. е. був проведений облік всіх дорослих чоловіків, і в Стародавньому Римі, де з 435 до н. е. регулярно проводились цензи.

Першими переписами населення на території Херсонщині були ревізії, які обраховували переважно населення, яке підлягало оподаткуванню, в так званих “ревізьких сказках”.

На території Херсонщини було проведено п’ять ревізій, з 5-тої у 1795 по 10-ту у 1857 роках. У ревізьких реєстрах позначалися стан, вік за попередньою і поточною ревізіями, народження, смерть, продаж кріпака тощо.

Перший справжній перепис у сучасному розумінні цього слова був проведений у 1897 році на всій території Російської імперії, на жаль, документи цього перепису не збереглись в держархіві області, проте з його підсумками маємо змогу познайомитись у друкованих матеріалах тих часів.

Широко представлені в архіві документи першого загального перепису населення, проведеного в СРСР станом на 17 грудня 1926 року, де було враховано все наявне населення, в т.ч. Херсонського округу, який тоді охоплював більшу частину сучасної області. Цей перепис був найбільш інформативним з усіх переписів, які проводила радянська влада за час свого існування.

Відомі й спеціальні переписи, які стосувались окремих галузей економіки, або верств населення, чи наслідків якихось подій.

Цікавим був сільськогосподарський та поземельний перепис 1917 року, проведений Тимчасовим урядом Росії з метою визначення майбутньої земельної реформи. В сотнях справ, які зберігаються в архіві, є унікальні відомості практично по кожному сільському господарству Херсонщини напередодні революційних подій 1917 року. Безпосередньо до статистичних карток опису господарств було включено до 200 запитань, які розкривали економічний та соціальний стан селян.

Унікальним є перепис, проведений міською владою Херсона у 1922 році з метою виявлення наслідків голоду в місті, де у понад 100 справах описані двори, окремі квартири з мешканцями в них, кількість померлих від голоду, їх побутові умови.

В держархіві Херсонської області зберігається багато інших різноманітних переписів, які дають яскравий статистичний матеріал для історії нашого міста та області.

http://www.0552.ua/
Херсон архив история документы перепись населения
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
23 просмотра в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Новости по теме

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Херсоне переименуют улицу Кирова. Решением депутатов Лютеранскую улицу (Кирова) переименовали. Теперь улица будет названа в честь Екатерины Гандзюк. Напомним Екатерина Гандзюк херсонская активистка погибшая от нападения. Читайте также: В Багдановке люди остались без земли
Общество
Местные жители села Богдановки Каховского района обратились за помощью: люди утверждают, что без разрешения их пастбище каким-то образом оказалось у местного предпринимателя Игоря Киндрата. На встрече с журналистами селяне очень жаловались на Киндрата, говорят, что давно занимается в селе беспределом, но после каждого посещения полиции выходит «сухим из воды». - Он давно наглеет, обижает людей, и управы на него нет, говорит, что ему помогает Сергей Хлань....
Криминал
В Херсоне зарегистрировано очередное дело "банковского" мошенничества.  По данным пресс-служб,в «Единый центр 102» полиции Херсонщины позвонила 32-летняя жительница Суворовского района. Женщина рассказала, что ей позвонил неизвестный, представился работником банка и мошенническим путем узнал реквизиты банковской карты. После чего с карточки пропали деньги в сумме 11500 гривен. По данному факту проводится расследование. Читайте также: На Херсонщине словили...
Общество
В связи с перемещением циклона с северо-запада 22 и 23 февраля по территории г.. Херсона и Херсонской области ожидается ухудшение погодных условий. По данным Херсонского Облгидрометцентра, 22 февраля днем ​​снег, мокрый снег, налипание мокрого снега, гололед, метель, порывы северного ветра 15-20 м / с, появление снежного покрова, на дорогах гололедица, температура ночью от 3 мороза до 2 тепла. 23 февраля небольшой снег, местами метель, гололедица, порывы с...
Криминал
Сегодня в момент отсутствие хозяина дома, воры ограбили дом. По данным пресс-служб, в Генический отдел полиции обратился 23-летний местный житель. Парень рассказал, что неизвестные проникли в его квартиру, откуда похитили бытовую технику и 2000 гривен. По данному факту проводится расследование. Читайте также: На Херсонщине словили на горячем мужчину вырубавшего на продажу акацию
Общество
Херсонский областной совет объявил конкурс на право аренды недвижимого имущества, находящегося в общей собственности территориальных громад сел, поселков, городов Херсонской области. Соответствующее решение депутаты приняли во время ХХII сессии, которая состоялась 8 февраля 2019. Арендодателями свободных помещений, на которые объявлен конкурс, являются: Коммунальное учреждение по капитальному строительству и эксплуатации Херсонского областного совета; Ново...
Криминал
Факт незаконной порубки деревьев акации обнаружили работники группы реагирования Голопристанского отделения полиции за селом Малые Копани. В лесополосе полицейские услышали звук работающей пилы. На месте они обнаружили мужчину, который загрузил в свой автомобиль «ВАЗ-2101» спиленные деревья акации. Правонарушитель пояснил, что хотел подзаработать продажей древесины. У него изъято пыли, автомобиль с грузом, которые помещены на штраф-площадку. Назначен ряд э...
Общество
В управлении образования горсовета сообщают, что закончился ІІ (областной) тур всеукраинского конкурса «Учитель года – 2019». Отстаивать честь Херсонщины на всеукраинском уровне вызвались 2 учительницы города. В номинации «Учитель географии» лучшей стала Наталья Токолова, педагог Херсонской гимназии №3 Херсонского городского совета, а в номинации «Французский язык» - Людмила Хоменко, педагог Херсонской специализированной школы І-ІІІ степеней №12 с углублен...
Криминал
Преступление произошло в одном из частных домов в городе Геническ. Там сын хозяйки дома избил 39-летнего гостя, который пришел навестить женщину. Конфликт произошел из-за того, что сыну не понравилось поведение гостя, который приставал к матери. После избиения потерпевший вернулся домой и на следующий день ему стало плохо, вызвали «скорую». Через неделю мужчина скончался в больнице от черепно-мозговой травмы. По данным пресс-служб, злоумышленнику 28 лет и...