З історії переписів населення на Херсонщині

Скільки зараз проживає людей в Україні? Впевнений, що таке запитання іноді задають вчителям і батькам діти. Чи це не дуже важливо? А чи можна без такої інформації ефективно збирати податки? Чи важливо це при плануванні оборони країни? Як обрахувати населення? Для чого це робиться?

Перепис населення — єдиний процес збору, узагальнення, аналізу та публікації демографічних, економічних та соціальних даних про населення, що проживає на відповідній території країни.

Загальна мета проведення перепису населення у будь-якій країні світу однакова і полягає в отриманні даних про чисельність, склад і розміщення населення. Певні особливості цього демосоціального спостереження є досить загальними для різних держав.

Підсумки переписів населення є основою багатьох політико-економічних, соціально-економічних досліджень. Жодне серйозне дослідження не обходиться без даних перепису населення. У міжпереписний період на основі даних перепису щорічно здійснюється розрахунок кількості населення, його складу за статтю, віком та іншими показниками.

Метою проведення перепису населення є одержання об'єктивної інформації про зміни, які відбулися в соціально-економічному житті та устрої держави з часу попереднього перепису; створення інформаційної бази демографічних та соціально-економічних даних щодо чисельності населення, його розподілу за статтю та віком; національного, мовного, сімейного складу; громадянством; рівнем освіти; джерелами засобів існування; зайнятості; міграційної активністі; житлових умов населення тощо в країні загалом та за всіма її адміністративно-територіальними одиницями.

Перший і поки останній в незалежній Україні Всеукраїнський перепис населення проведений станом на 5 грудня 2001 року. За його результатами на території України проживало на той час 48 457 102 жителів. (В 1989 році - 51 706 742).

Планувалось, що наступний перепис буде проведено в 2016 році (відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів від 9 квітня 2008 р. № 581-р "Про проведення у 2016 році Всеукраїнського перепису населення" (зі змінами, внесеними згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2013 року №699-р).

Облік населення виник в глибокій давнині у зв'язку з податковою та військовою діяльністю держав та завданнями їх адміністративного устрою. Ще в давньоіндійських законах Ману правителями наказувалося враховувати жителів, щоб дізнатися свої сили і визначити податки. В Єгипті обліки населення проводилися, починаючи з епохи стародавнього царства (2800–2250 років до нашої ери). Є відомості про те, що облік населення вівся в Стародавньому Китаї та Стародавній Японії. На цей же час припадають відомості про проведені обліків населення в Стародавній Месопотамії.

Результати обліків населення використовувалися у військових та фіскальних цілях. За своїм характером до таких обліків населення були близькі та проведені незадовго до колонізації європейцями обліки населення в ранньофеодальних державах Америки.

В Біблії описується перепис населення, який було організовано царем Давидом (2Цар 24:1).

Відомі обліки населення в Стародавній Греції, в Аттиці, де наприкінці IV ст. до н. е. був проведений облік всіх дорослих чоловіків, і в Стародавньому Римі, де з 435 до н. е. регулярно проводились цензи.

Першими переписами населення на території Херсонщині були ревізії, які обраховували переважно населення, яке підлягало оподаткуванню, в так званих “ревізьких сказках”.

На території Херсонщини було проведено п’ять ревізій, з 5-тої у 1795 по 10-ту у 1857 роках. У ревізьких реєстрах позначалися стан, вік за попередньою і поточною ревізіями, народження, смерть, продаж кріпака тощо.

Перший справжній перепис у сучасному розумінні цього слова був проведений у 1897 році на всій території Російської імперії, на жаль, документи цього перепису не збереглись в держархіві області, проте з його підсумками маємо змогу познайомитись у друкованих матеріалах тих часів.

Широко представлені в архіві документи першого загального перепису населення, проведеного в СРСР станом на 17 грудня 1926 року, де було враховано все наявне населення, в т.ч. Херсонського округу, який тоді охоплював більшу частину сучасної області. Цей перепис був найбільш інформативним з усіх переписів, які проводила радянська влада за час свого існування.

Відомі й спеціальні переписи, які стосувались окремих галузей економіки, або верств населення, чи наслідків якихось подій.

Цікавим був сільськогосподарський та поземельний перепис 1917 року, проведений Тимчасовим урядом Росії з метою визначення майбутньої земельної реформи. В сотнях справ, які зберігаються в архіві, є унікальні відомості практично по кожному сільському господарству Херсонщини напередодні революційних подій 1917 року. Безпосередньо до статистичних карток опису господарств було включено до 200 запитань, які розкривали економічний та соціальний стан селян.

Унікальним є перепис, проведений міською владою Херсона у 1922 році з метою виявлення наслідків голоду в місті, де у понад 100 справах описані двори, окремі квартири з мешканцями в них, кількість померлих від голоду, їх побутові умови.

В держархіві Херсонської області зберігається багато інших різноманітних переписів, які дають яскравий статистичний матеріал для історії нашого міста та області.

http://www.0552.ua/
Херсон архив история документы перепись населения
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Общество
Православная церковь Украины (ПЦУ) не осуждает использование верующими биометрических паспортов, ведь они являются одним из проявлений научного и технологического прогресса. Об этом пресс-служба  ПЦУ сообщает сегодня, 18 ноября,  в понедельник на своей странице в фейсбуке. «Православная церковь Украины не осуждает использование верующими биометрических паспортов, ведь они являются лишь одним из проявлений научного и технологического прогресса. Никакой рели...
Власть
16 ноября, помощник Президента Украины Андрей Ермак заявил о завершающем этапе возвращения в Украину трех кораблей. Корабли отбуксировали из порта Керчь до условленного места передачи украинской стороне. Передача прошла в нейтральных водах. Об этом сообщает Укринформ. За украинским буксиром «Яны Капу» и катерами «Бердянск» и «Никополь» из Одессы отправили буксиры «Титан», «Гайдамака» и «Сапфир». Украинские катера «Никополь» и «Бердянск» и буксир «Яны Капу»...
Общество
Сегодня, 18 ноября, возле Херсонской областной государственной администрации митинговали. Здесь собрались рыбакb, которые возмущены уменьшением квот на вылов рыбы. Об этом сообщает Первый Региональный. В 2019 году Госрыбагентство снизило квоту на вылов красноперки, щуки, карпа и карася. За два-три месяца квоту выполняют, и рыбакам остается или браконьерствовать, или сидеть без дела. Законно  ловить рыбу можно только чуть больше двух месяцев. В Рыбальчем р...
Культура
Директор Одесского художественного музея Александр Ройтбурд,  вчера, 17 ноября, выступая в Херсонском художественном музее, спровоцировал полуторачасовую дискуссию, дал повод для многочисленных постов в социальных сетях и переноса дискуссии в виртуальную, очень наэлектризованную, атмосферу вербального мордобоя. Цикл лекций, проведение которых отважно взвалил на себя Херсонский художественный музей, в принципе, провоцирует изменения в самой художественной с...
Власть
Арсений Алейников из Харькова возглавит Великоалександровскую РГА на Херсонщине. Декларацию на сайт НАПК он подал 11 октября. Об этом сообщает интернет-издание «Мост» Арсений живет в Харькове. Работает заместителем начальника отдела исполнения поручений заместителей мэра Службы помощников Харьковского горсовета — личным помощником секретаря Харьковского горсовета Александра Новака. В своей декларации Арсений Алейников указал квартиру и два гаража в Харьков...
Новости компаний
Вы не знаете, что подарить своему ребенку, племяннику или крестнику? Сомневаетесь в выборе подарка? Подарите магнитный конструктор. Он обязательно понравится не только мальчикам, но и девочкам, как в маленьком возрасте, так и детям постарше. Что это такое? Магнитный конструктор – это новый вид конструкторов, который появился в нашей стране совсем недавно. С помощью безопасных и качественных деталей он позволяет конструировать различные фигуры, как плоские,...
Общество
За десять месяцев 2019 года работодатели Херсонской области уплатили в пенсионный и социальные фонды 3 миллиарда 348 миллионов гривен единого социального взноса. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года поступления ЕСВ увеличились на 18,3 %. В абсолютной сумме это составляет 518 миллионов гривен. Об этом сообщает главное управление ГНС в Херсонской области и Автономной республике Крым и г. Севастополе   Больше всего  отчислений ЕСВ заплатили работ...
Новости компаний
Согласно недавнему сообщению городского сайта Херсона, специалисты областного центра гидрометеорологии констатировали значительно превышение загрязняющих веществ в воздухе. В частности, в некоторых микрорайонах допустимая концентрация диоксида азота превышена в четыре раза, оксида азота – в полтора, фенола – почти в три раза. По сравнению с прошлым годом, выбросы увеличились почти в два раза. В связи с этим возникает вопрос: как жителям Херсона уберечься о...
Криминал
Вчера, 17-го ноября, в ночное время суток, на остановке «Железнодорожная» произошло ограбление небольшой кофейни. Об этом сообщает  kherson.net.ua. Неизвестные, через небольшое окно, проникли в помещение одного из кафе сети «Кава з Совою». Преступники устроили в помещении погром, похитили деньги и кофе. Владельцы кофейни обнаружили следы преступления утром, и сообщили в полицию. Читайте также: В Одессе задержали рецидивиста из Херсона: бросался на людей, и...