• Головна
  • З історії переписів населення на Херсонщині
18:59, 7 листопада 2014 р.

З історії переписів населення на Херсонщині

Скільки зараз проживає людей в Україні? Впевнений, що таке запитання іноді задають вчителям і батькам діти. Чи це не дуже важливо? А чи можна без такої інформації ефективно збирати податки? Чи важливо це при плануванні оборони країни? Як обрахувати населення? Для чого це робиться?

Перепис населення — єдиний процес збору, узагальнення, аналізу та публікації демографічних, економічних та соціальних даних про населення, що проживає на відповідній території країни.

Загальна мета проведення перепису населення у будь-якій країні світу однакова і полягає в отриманні даних про чисельність, склад і розміщення населення. Певні особливості цього демосоціального спостереження є досить загальними для різних держав.

Підсумки переписів населення є основою багатьох політико-економічних, соціально-економічних досліджень. Жодне серйозне дослідження не обходиться без даних перепису населення. У міжпереписний період на основі даних перепису щорічно здійснюється розрахунок кількості населення, його складу за статтю, віком та іншими показниками.

Метою проведення перепису населення є одержання об'єктивної інформації про зміни, які відбулися в соціально-економічному житті та устрої держави з часу попереднього перепису; створення інформаційної бази демографічних та соціально-економічних даних щодо чисельності населення, його розподілу за статтю та віком; національного, мовного, сімейного складу; громадянством; рівнем освіти; джерелами засобів існування; зайнятості; міграційної активністі; житлових умов населення тощо в країні загалом та за всіма її адміністративно-територіальними одиницями.

Перший і поки останній в незалежній Україні Всеукраїнський перепис населення проведений станом на 5 грудня 2001 року. За його результатами на території України проживало на той час 48 457 102 жителів. (В 1989 році - 51 706 742).

Планувалось, що наступний перепис буде проведено в 2016 році (відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів від 9 квітня 2008 р. № 581-р "Про проведення у 2016 році Всеукраїнського перепису населення" (зі змінами, внесеними згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2013 року №699-р).

Облік населення виник в глибокій давнині у зв'язку з податковою та військовою діяльністю держав та завданнями їх адміністративного устрою. Ще в давньоіндійських законах Ману правителями наказувалося враховувати жителів, щоб дізнатися свої сили і визначити податки. В Єгипті обліки населення проводилися, починаючи з епохи стародавнього царства (2800–2250 років до нашої ери). Є відомості про те, що облік населення вівся в Стародавньому Китаї та Стародавній Японії. На цей же час припадають відомості про проведені обліків населення в Стародавній Месопотамії.

Результати обліків населення використовувалися у військових та фіскальних цілях. За своїм характером до таких обліків населення були близькі та проведені незадовго до колонізації європейцями обліки населення в ранньофеодальних державах Америки.

В Біблії описується перепис населення, який було організовано царем Давидом (2Цар 24:1).

Відомі обліки населення в Стародавній Греції, в Аттиці, де наприкінці IV ст. до н. е. був проведений облік всіх дорослих чоловіків, і в Стародавньому Римі, де з 435 до н. е. регулярно проводились цензи.

Першими переписами населення на території Херсонщині були ревізії, які обраховували переважно населення, яке підлягало оподаткуванню, в так званих “ревізьких сказках”.

На території Херсонщини було проведено п’ять ревізій, з 5-тої у 1795 по 10-ту у 1857 роках. У ревізьких реєстрах позначалися стан, вік за попередньою і поточною ревізіями, народження, смерть, продаж кріпака тощо.

Перший справжній перепис у сучасному розумінні цього слова був проведений у 1897 році на всій території Російської імперії, на жаль, документи цього перепису не збереглись в держархіві області, проте з його підсумками маємо змогу познайомитись у друкованих матеріалах тих часів.

Широко представлені в архіві документи першого загального перепису населення, проведеного в СРСР станом на 17 грудня 1926 року, де було враховано все наявне населення, в т.ч. Херсонського округу, який тоді охоплював більшу частину сучасної області. Цей перепис був найбільш інформативним з усіх переписів, які проводила радянська влада за час свого існування.

Відомі й спеціальні переписи, які стосувались окремих галузей економіки, або верств населення, чи наслідків якихось подій.

Цікавим був сільськогосподарський та поземельний перепис 1917 року, проведений Тимчасовим урядом Росії з метою визначення майбутньої земельної реформи. В сотнях справ, які зберігаються в архіві, є унікальні відомості практично по кожному сільському господарству Херсонщини напередодні революційних подій 1917 року. Безпосередньо до статистичних карток опису господарств було включено до 200 запитань, які розкривали економічний та соціальний стан селян.

Унікальним є перепис, проведений міською владою Херсона у 1922 році з метою виявлення наслідків голоду в місті, де у понад 100 справах описані двори, окремі квартири з мешканцями в них, кількість померлих від голоду, їх побутові умови.

В держархіві Херсонської області зберігається багато інших різноманітних переписів, які дають яскравий статистичний матеріал для історії нашого міста та області.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Херсон #архив #история #документы #перепись населения
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...