З історії переписів населення на Херсонщині

Скільки зараз проживає людей в Україні? Впевнений, що таке запитання іноді задають вчителям і батькам діти. Чи це не дуже важливо? А чи можна без такої інформації ефективно збирати податки? Чи важливо це при плануванні оборони країни? Як обрахувати населення? Для чого це робиться?

Перепис населення — єдиний процес збору, узагальнення, аналізу та публікації демографічних, економічних та соціальних даних про населення, що проживає на відповідній території країни.

Загальна мета проведення перепису населення у будь-якій країні світу однакова і полягає в отриманні даних про чисельність, склад і розміщення населення. Певні особливості цього демосоціального спостереження є досить загальними для різних держав.

Підсумки переписів населення є основою багатьох політико-економічних, соціально-економічних досліджень. Жодне серйозне дослідження не обходиться без даних перепису населення. У міжпереписний період на основі даних перепису щорічно здійснюється розрахунок кількості населення, його складу за статтю, віком та іншими показниками.

Метою проведення перепису населення є одержання об'єктивної інформації про зміни, які відбулися в соціально-економічному житті та устрої держави з часу попереднього перепису; створення інформаційної бази демографічних та соціально-економічних даних щодо чисельності населення, його розподілу за статтю та віком; національного, мовного, сімейного складу; громадянством; рівнем освіти; джерелами засобів існування; зайнятості; міграційної активністі; житлових умов населення тощо в країні загалом та за всіма її адміністративно-територіальними одиницями.

Перший і поки останній в незалежній Україні Всеукраїнський перепис населення проведений станом на 5 грудня 2001 року. За його результатами на території України проживало на той час 48 457 102 жителів. (В 1989 році - 51 706 742).

Планувалось, що наступний перепис буде проведено в 2016 році (відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів від 9 квітня 2008 р. № 581-р "Про проведення у 2016 році Всеукраїнського перепису населення" (зі змінами, внесеними згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2013 року №699-р).

Облік населення виник в глибокій давнині у зв'язку з податковою та військовою діяльністю держав та завданнями їх адміністративного устрою. Ще в давньоіндійських законах Ману правителями наказувалося враховувати жителів, щоб дізнатися свої сили і визначити податки. В Єгипті обліки населення проводилися, починаючи з епохи стародавнього царства (2800–2250 років до нашої ери). Є відомості про те, що облік населення вівся в Стародавньому Китаї та Стародавній Японії. На цей же час припадають відомості про проведені обліків населення в Стародавній Месопотамії.

Результати обліків населення використовувалися у військових та фіскальних цілях. За своїм характером до таких обліків населення були близькі та проведені незадовго до колонізації європейцями обліки населення в ранньофеодальних державах Америки.

В Біблії описується перепис населення, який було організовано царем Давидом (2Цар 24:1).

Відомі обліки населення в Стародавній Греції, в Аттиці, де наприкінці IV ст. до н. е. був проведений облік всіх дорослих чоловіків, і в Стародавньому Римі, де з 435 до н. е. регулярно проводились цензи.

Першими переписами населення на території Херсонщині були ревізії, які обраховували переважно населення, яке підлягало оподаткуванню, в так званих “ревізьких сказках”.

На території Херсонщини було проведено п’ять ревізій, з 5-тої у 1795 по 10-ту у 1857 роках. У ревізьких реєстрах позначалися стан, вік за попередньою і поточною ревізіями, народження, смерть, продаж кріпака тощо.

Перший справжній перепис у сучасному розумінні цього слова був проведений у 1897 році на всій території Російської імперії, на жаль, документи цього перепису не збереглись в держархіві області, проте з його підсумками маємо змогу познайомитись у друкованих матеріалах тих часів.

Широко представлені в архіві документи першого загального перепису населення, проведеного в СРСР станом на 17 грудня 1926 року, де було враховано все наявне населення, в т.ч. Херсонського округу, який тоді охоплював більшу частину сучасної області. Цей перепис був найбільш інформативним з усіх переписів, які проводила радянська влада за час свого існування.

Відомі й спеціальні переписи, які стосувались окремих галузей економіки, або верств населення, чи наслідків якихось подій.

Цікавим був сільськогосподарський та поземельний перепис 1917 року, проведений Тимчасовим урядом Росії з метою визначення майбутньої земельної реформи. В сотнях справ, які зберігаються в архіві, є унікальні відомості практично по кожному сільському господарству Херсонщини напередодні революційних подій 1917 року. Безпосередньо до статистичних карток опису господарств було включено до 200 запитань, які розкривали економічний та соціальний стан селян.

Унікальним є перепис, проведений міською владою Херсона у 1922 році з метою виявлення наслідків голоду в місті, де у понад 100 справах описані двори, окремі квартири з мешканцями в них, кількість померлих від голоду, їх побутові умови.

В держархіві Херсонської області зберігається багато інших різноманітних переписів, які дають яскравий статистичний матеріал для історії нашого міста та області.

http://www.0552.ua/
Херсон архив история документы перепись населения
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Происшествия
Как сообщает ГУ Национальной полиции в Херсонской области, yтром в полицию позвонила жительница Херсона и сообщила, что ее соседка ночью выгнала из дома 9-летнюю дочь.  Заявительница приютила ребенка на ночь, пыталась поговорить с матерью, но женщина была в состоянии алкогольного опьянения и вела себя крайне агрессивно   На место прибыли сотрудники мобильной группы реагирования на факты домашнего насилия ГУНП, ювенальные полицейские и служба по делам детей...
Общество
Средняя номинальная зарплата украинцев за август 2020 года была на 8,6% больше той, которую они получили за август 2019 года, и составила 11 446 гривен. По данным Госстата, средняя номинальная зарплата за август 2019 года составила по Украине 10 537 гривен. Об этом сообщает Государственная служба статистики. Средняя номинальная зарплата украинцев в августе 2020 года в 2,4 раза выше уровня минимальной заработной платы (4723 гривен). Наибольшая средняя номин...
Бизнес
Предприниматель Андрей Бигленко, основатель бренда Украинские вяленые помидоры, стал победителем проекта поддержки малого бизнеса Бизнес-трамплин. Об этом написал на своей странице в фейсбуке сооснователь Rozetka.ua Владислав Чечеткин. «Главный приз в 500 000 гривен получил бренд Украинские вяленые помидоры из Херсона. Создатель «Помидоров…» хочет, чтобы украинские томаты покупали даже в Италии», — написал Чечеткин. Андрей Бигленко решил основать собственн...
Экология
Оперативную информацию опубликовал Херсонский областной центр по гидрометеорологии в социальных сетях. «Об осложнении погодных условий по Херсонской области и в Херсоне 30 сентября 2020 года. В связи с перемещением южного циклона 30 сентября 2020 по Херсонской области и. Херсона ожидаются сложные погодные условия: значительные дожди, грозы, днем местами град, порывы юго-восточного ветра и шквалы 15-20 метров в секунду. Осложнения погодных условий отвечает...
Бизнес
Компания RISOIL S.A, которая получила в концессию Херсонский морской торговый порт, намерена провести масштабную реконструкцию объекта и создать собственный флот. Об этом на конференции Grain Ukraine 2020. Limited Edition рассказал соучредитель и директор компании Шота Хаджишвили, Об этом сообщает сайт Elevatorist. «Мы планируем снести весь хлам, эти склады, сараи румынского строительства прошлого века. Хотим сделать актив маленьким, компактным портом. Что...
Бизнес
Украинский авиационный перевозчик Windrose («Роза ветров»), который базируется в киевском международном аэропорту «Борисполь», планирует запустить с 5 октября 2020 года рейс из Киева в Херсон и обратно. Об этом сообщает УНИАН. «Херсон уже с 5 октября. Открываем новое, уже девятое по счету, направление авиаперевозок по Украине», — пишут на странице авиакомпании в социальных сетях. Отмечается, что рейсы будут выполняться 5 раз в неделю: в понедельник, вторни...
Общество
На 30 сентября 2020 года в Херсоне коронавирус обнаружили еще у 41 человека. 7 херсонцев недуг победили. В управлении здравоохранения городского совета отмечают, что количество больных в городе всего — 611, из них выздоровлений — 183. Об этом сообщает сайт Херсонского городского совета. К сожалению, сегодня зафиксировали и еще один летальный случай. Всего же их в Херсоне — 14. В области подтверждено 1134 случая COVID-19 , в Украине — 208 959.   По данным В...
Происшествия
Улицы Херсона совершенно затоплены водой, которая обрушилась на город вечером 29 сентября. Особенно пострадал частный сектор Корабельного района. «Утонули» улицы: Рабочая, 8-я Западная, Докучаева, Ольховая, Островского и переулок Красный. Это  преимущественно частный сектор. Туда были направлены спасатели 14-й Государственной пожарно-спасательной части по охране Корабельного района и спасатели аварийно-спасательного отряда специального назначения областной...
Бизнес
В октябре рыночные факторы позволили Нафтогазу сохранить цену на газ на уровне сентября. Об этом сообщила пресс-служба Нафтогаза. Государственная компания «Нафтогаз Трейдинг» в октябре будет поставлять газ оптовым потребителям, которые уже заключили договора, по цене сентябрьского ресурса. Для розничных клиентов ГК «Нафтогаз Украины» также сохраняются сентябрьские цены — «Месячный» — 4,7 гривен за метр кубический с НДС, без стоимости доставки (распределени...