• Головна
  • Що потрібно для повної Перемоги? Героїчна хроніка Херсонщини (1941-1945). Частина 4
21:18, 8 травня 2015 р.

Що потрібно для повної Перемоги? Героїчна хроніка Херсонщини (1941-1945). Частина 4

У державному архіві Херсонської області зберігається доповідь обласної Надзвичайної комісії з розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників на території Херсонської області, яка підсумовує наслідки окупації для нашого краю (фрагменти): “На підставі матеріалів розслідування, свідчень свідків та фотодокументів, обласна Надзвичайна комісія по встановленню та розслідуванню злочинств німецько-фашистських загарбників та їх спільників встановила, що за час тимчасової окупації Херсонської області гітлерівці масово вбивали радянських громадян, виганяли їх на німецьку каторгу, піддавали катуванням і знущанням, руйнували та винищували майно радянського народу.

Встановлено, що німецько-фашистські загарбники повністю знищили 12.068 споруд, в тому числі: 1.771 будову промислово-виробничого призначення, 2.942 житлових будинки, 4.619 тваринницьких будов, 1.631 будову складського господарства та торговельних баз, 1.105 інших об’єктів господарського призначення.

Страхітливі злочинства вчинено над єврейським населенням міста. 23 вересня 1941 року німці вивезли на автомашинах за місто понад 8.500 євреїв і всіх їх розстріляли на дільниці сільгоспколонії.

Страшна доля спіткала всіх циган, які проживали в районі міста Херсона. Спочатку німці оголосили циганам, що збирають їх для відправки до Румунії. Коли зібралося до 300 циган, їх розстріляли біля міської в’язниці і трупи звалили в ями в районі валів.

До війни за 7 кілометрів від міста працювала прекрасно устаткована психіатрична лікарня. Окупувавши місто Херсон, гітлерівці розграбували майно лікарні, а 900 психічнохворих, що перебували на лікуванні, розстріляли і трупи скинули в каменоломню.

За час окупації міста Херсона нацисти розстріляли й замордували 17 тисяч мирних радянських громадян.

Було видано наказ про обов'язкову мобілізацію молоді віком від 16 до 25 років. Забирали також населення і старших віків. Шестеро дівчат і юнаків за відмовлення їхати до Німеччини гітлерівці повісили. За період окупації німці угнали до Німеччини понад 15 тисяч громадян міста та навколишніх селищ.

Німецькими загарбниками спалені і зруйновані такі підприємства міста: консервні заводи, крекінгзавод, завод локомобілебудування, паротурбінна електростанція, завод склотари, мотороремонтний завод, залізнична станція, депо, мости, водогінна станція з магістралями та водогінною баштою, цегельний завод, порт, завод пересувних електростанцій, хлібозавод, млин, кондитерська фабрика та ряд інших підприємств: знищено телеграф, електричну і телефонну мережу. Вивезено до Німеччини все цінне устаткування лікарень, поліклінік та інших медичних закладів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новости Херсона #Херсонские новости #0552 #День Победы #9 Мая #Херсон #архив #история #документы #освобождение Херсонщини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...