Що потрібно для повної Перемоги? Героїчна хроніка Херсонщини (1941-1945). Частина 3

Моряки та сухопутні формування Дунайської воєнної флотилії (командуючий – контр-адмірал О. С. Фролов) під прикриттям кораблів вели битву з ворогом в районі Голої Пристані, Нової та Старої Збур’ївки, Бехтер, Рибальчого та Прогноїв (нині – Геройське), у Дніпро-Бузькому лимані та Ягорлицькій затоці. Там успішно проявили себе монітори флотилії. Монітор відноситься до класу низькобортних броньованих кораблів з малою осадкою, призначених для нанесення артилерійських ударів по береговим об’єктам, військам і воєнній техніці противника, знищення ворожих кораблів у прибережних районах та на ріках. Назва класу походить від власної назви першого корабля (Monitor англ. – контролюючий), збудованого у США в роки громадянської війни між Північчю та Півднем. У СРСР монітори були збудовані протягом 1930-х років на київському заводі “Ленінська кузня” при підготовці війни із Польщею для ведення бойових дій на ріках. Саме завдяки низьким бортам та малій осадці монітори успішно проявили себе у плавнях Херсонщини, де вони могли маскуватися від гітлерівської авіації.

Частини Окремої 51-ї армії (командуючий – генерал-полковник Ф. І. Кузнєцов) захищали підступи до Криму, стримуючи безперервні атаки гітлерівців у районі Чаплинка – Армянськ. Їм на допомогу 15 серпня командуючим Чорноморського флоту був утворений 120-й Перекопсько-Чонгарський артилерійський дивізіон (командир – капітан В. Ф. Моздалевський), який складався із семи окремих берегових батарей. На Арабатській Стрілці в районі Генгірки була збудована 127-ма окрема артилерійська батарея (командир не був назначений, командування взяв на себе командир вогневого взводу молодший лейтенант В. Н. Ковшов). 15-17 вересня вона першою із батарей дивізіону прийняла бій. Ворог не зміг розгромити батарею, вона вистояла до 24 вересня, коли через Перекоп і Чонгар гітлерівські війська увійшли до Криму, і була підірвана власними захисниками.

Також 24 вересня нацистські війська окупували останній населений пункт Херсонщини – село Червоний Чабан Каланчацького району.

25 вересня дунайці евакуювалися з Кінбурнської коси. А Тендрівську косу, важливу для оборони Одеси, Дунайська воєнна флотилія обороняла до листопада.

http://www.0552.ua/
новости Херсона Херсонские новости Херсонщина 0552 9 Мая День Победы сайт города Херсона Херсон архив история документы освобождение Херсонщини
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии