• Головна
  • Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині
блог
11:57, 20 липня 2023 р.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині

блог
Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині

 Ідентифіковано колаборантів з Луганської області, причетних до вивезення українських дітей, знайшов списки малечі, що зараз перебуває в окупації, зафіксував факти передачі особистих справ дітей росіянам, дослідив процес насильницької паспортизації і потрапив на закриту відеоконференцію окупантів. Про все це читайте у нашому розслідуванні.

Декілька місяців поспіль  команда KibOrg спостерігала за роботою районних відділів у справах сім’ї та дітей, що нині перебувають на окупованій території Луганщини. Було проаналізовано сотні гігабайтів даних, задокументовано незаконну діяльність десятків працівників окупаційних структур, що причетні до вивезення українських дітей.

KibOrg презентує першу частину великого розслідування, присвяченого незаконному вивезенню українських дітей з тимчасово непідконтрольних Україні територій. Частина непублічних документів стане доказовою базою у Міжнародному кримінальному суді. Списки дітей, що перебувають або були депортовані з території Луганської області, а також сотні гігабайтів задокументованих матеріалів передані українським правоохоронним органам.

У рамках розслідування та у співпраці з пранкером Євгеном Вольновим, наша команда потрапила на закриту відеоконференцію з «керівниками та спеціалістами» структурних підрозділів «адміністрацій» міст та районів окупованої Луганщини.

Міністерки

Депортацією і передачею особистих справ дітей та подальшим їх усиновленням займається велика структура колаборантів, що обіймають посади у районних відділах у справах сім’ї та дітей. Користуючись злитими у мережу базами даних, зокрема російського порталу «ГосУслуги», ми встановили причетних. Більшість із фігурантів мають російські паспорти, що, зокрема, зумовлено їх перебуванням на «держслужбі». Безпосереднє відношення до викрадення дітей мають найвищі окупаційні посадовці — «міністерка праці та соціальної політики» Малахова Світлана Анатоліївною та «уповноважена з прав дітей» Швенк (Міщенко) Інна Володимирівна.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-1

Уродженка Лисичанську Світлана Малахова перейшла на бік окупантів ще у 2014 році, тоді й отримала посаду «міністерки». Відтоді розшукується СБУ за статтею 109 ч. 1 Кримінального кодексу України за дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу. З 2018 року перебуває під санкціями США, а з 2022 року внесена до санкційних списків ЄС, Великої Британії, Швейцарії, Австралії, Японії та Нової Зеландії. З червня 2023 року гауляйтер Луганської області Леонід Пасічник призначив Малахову на посаду «виконувачки обов’язків заступника голови уряду».

Інна Швенк обійняла «посаду» у кінці 2022 року. Про це у себе в Telegram-каналі повідомила Марія Львова-Бєлова. До цього Швенк «служила» у «генеральній прокуратурі» окупованої Луганщини, де займалася питаннями неповнолітніх. 

Колаборантку, з якою у Вольнова під час конференції зав’язався діалог, звуть Черенкова Світлана Анатоліївна. З 2016 року вона обіймає посаду так званої «начальниці управління у справах сім’ї, дітей та молоді». На початку зустрічі, на якій вони обговорювати крадіжки українських дітей та депортацію, Черенкова повідомила, що станом на 7 липня на території окупованої Луганщини виховується: у прийомних сім’ях — 196 дітей, у дитячих будинках сімейного типу — 83 і в опікунських сім’ях — понад 2500. Черенкова зазначила, що відсоток влаштування дітей на сімейні форми виховання високий і завдячувати треба працівникам районних відділів. Тепер про них.

Міністерви

Лисичанськ

Рєпка Антоніна Геннадіївна (16.05.1971) — так звана «виконувачка обов’язків голови адміністрації». Прописана у м. Лисичанськ, вул. Лутугина, буд. 2, кв. 16. У 2015 році у складі команди посіла 2 місце у змаганнях з волейболу у рамках Спартакіади серед держслужбовців Луганської області. Взяла участь у пропагандистському сюжеті з приводу відкриття дитячої виставки «Моё счастливое детство» і побажала малечі виставляти свої роботи у Москві. У березні 2023 року СБУ запрошували її для вручення підозри у колабораціонізмі, однак, судячи з усього, вона так і не з’явилася. До повномасштабного вторгнення обіймала посаду головної спеціалістки відділу бухгалтерського обліку та звітності УКБ.

Нєстєрова (Гончарова) Світлана Олексіївна (24.08.1974) —  м. Лисичанськ, вул. Волгоградська, 24. До повномасштабного вторгнення була заступницею начальника відділу освіти Лисичанської міської ради, а після перейшла на бік окупантів, за що й була підвищена до «начальниці». Усій сім’ї оформила російські паспорти і відправила двох доньок до Самари.

Горбенко Вікторія Вікторівна (18.11.1970) — м. Лисичанськ, вул. О. Шмідта, 64. Працювала до повномасштабного вторгнення в Управлінні соціального захисту населення Лисичанської міської ВЦА.

Зайцев Дмитро Валерійович (02.09.1979) — м. Лисичанськ, вулиця Сосюри, 360, кв. 76. Усією сім’єю отримали російські паспорти. Донька знаходиться у Бєлгородській області. До повномасштабного вторгнення обіймав посаду головного спеціаліста відділу взаємодії з правоохоронними органами, мобілізаційної роботи та цивільного захисту.

Кривохата Карина Ігорівна (17.06.2000) — прописка у м. Лисичанськ, просп. Леніна, 127, кв. 253. Станом на березень 2023 року обіймає посаду «головної спеціалістки сектору опіки, піклування та усиновлення дітей адміністрації» тимчасово окупованого міста Лисичанська.
Бурлуцька (Курцова) Юлія Сергіївна (13.12.1989) — м. Привілля, вул. Донецька, 164. Станом на березень 2023 року обіймала посаду «провідної спеціалістки». Чоловік має російський паспорт.

Куценко (Височина) Марина Едуардівна (03.04.1972) — м. Лисичанськ, вул. Чекістів, 3, кв. 51.

Тремасова (Оздоба) Олена Миколаївна (12.12.1986) — прописка у смт Новотошківське, вул. Театральна, 13, кв. 2. Також знайшли її профіль на російському пропагандистському сайті «Бессмертный полк».

Семикоз (Селіщева) Лариса Олексіївна (21.10.1976) — м. Лисичанськ, вул. Свердлова, 354, кв. 43.

Фіалковський Андрій Артурович (22.09.1979) — прописка у м. Лисичанськ, вул. Сімферопольська, 55. У 2016 році отримав російський паспорт (7815 161263). У Росії проживає за адресою: м. Петергоф, пр-кт Санкт-Петербурзький, 14/25.

Сватово

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-6

Русанова Людмила Павлівна (13.11.1959) — обіймає посаду «виконувачки обов’язків голови адміністрації». Прописка у м. Сватове, вул. Пролетарська, 25. Депутатка від «Опозиційної платформи — За життя», яка у грудні 2020-го була обрана головою районної ради. Навесні 2014 року разом із сином брала участь в антиукраїнських акціях та блокуванні пересування техніки ЗСУ, за що син відбував два роки тюремного ув’язнення.

Івлєва Тетяна Миколаївна (09.01.1987) — Сватівський р-н, с. Райгородка, вул. Молодіжна, 28. В особистому спілкуванні Тетяна активно агітує за «рускій мір» і публічно виправдовує агресію РФ проти України. Працює в окупаційній «адміністрації» мінімум з квітня 2022 року. Обіймає посаду «начальниці відділу у справах сім’ї та дітей».

Дмітрієнко Євгеній Сергійович (18.02.1987) — м. Сватове, вулиця Зелена, 21. Проєкт Evocation зазначає, що Дмітрієнко не має навіть вищої освіти, обіймаючи посаду «начальника відділу правового забезпечення та роботи з майном».

Загоруйко (Бабак) Ганна Дмитрівна (05.10.1985) — прописка Сватівський р-н, с. Чепигівка, вул. Центральна, 50.

Старобільськ

Пахниць Валерій Михайлович (22.01.1953) — прописка у с. Чмирівка, вул. Мисліченко, 5. Колишній керівник Старобільської «Партії регіонів». Одразу після окупації міста призначений на посаду «в.о. голови адміністрації». На початку 2023 року пропагандисти писали, що коли нібито ЗСУ обстріляли Старобільськ напередодні дня народження колаборанта, ракета влучила у сусідню від Пахниця будівлю. Після «обстрілу» на посаді його замінив Олександр Гончаров. Перебуває під санкціями ЄС, США, Канади, Швейцарії та Японії.

Гончаров Олександр Миколайович (03.07.1971) — проживає у будинку №6 у Новому провулку в окупованому Старобільку. З 2010 по 2015 роки навіть був міським головою. Знову балотувався у 2020-му, однак з 30 тисяч населення його підтримали лише декілька сотень. Передавав окупантам інформацію про розташування Збройних сил України та допомагав з розміщенням. Стверджував, що у 2014 році бійці батальйону «Айдар» обстрілювали цивільну інфраструктуру. Запевняв, що були випадки, коли «айдарівці» знущалися над мирними жителями.

Як повідомляють у Службі безпеки, Пахницю та Гончарову загрожує до 15 років позбавлення волі.

Синельник Наталя Віталіївна (22.01.1976) — до початку повномасштабного вторгнення перебувала у с. Чмирівка. Закінчила ЛНУ ім. Тараса Шевченка. Була призначена на посаду «начальниці відділу» у червні 2022 року.

Артеменко Вікторія Віталіївна (12.05.1970) — прописка у м. Старобільськ, вул. Горького, 112.

 Чернова Тетяна Анатоліївна (16.05.1977) — прописана у м. Лутугине, пров. Жовтневий, 5, кв. 9, однак фактично проживає у м. Старобільськ вул. Трудова 10/2. У кінці 2022 року отримала російський паспорт.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-7
Івлєва Тетяна

Вдовенко Оксана Василівна (31.07.1983) — прописана у м. Старобільськ, вул. Стуса, 19А. Закінчила ЛНУ ім. Тараса Шевченко у 2007 році і до 2022 року працювала зважувальницею.

Кожна із зазначених вище осіб причетна до депортації українських дітей та їх незаконного усиновлення. Так, наприклад, ми знайшли характеристику «начальниці відділу у справах сім’ї та дітей» у Сватівському районі окупованої Луганщини Тетяни Івлєвої. Як зазначено у документі, вона безпосередньо сприяла «усиновленню» 17 дітей.

Публікуємо також інші протоколи засідань комісій з Краснодонського та Лутугінського району окупованої Луганщини.

п

Передача справ

Зібрані документи містять інформацію про передачу особової справи неповнолітньої дитини до Темрюкського району Краснодарського краю. Справу передала «виконувачка обов’язків голови» Старобільського району Світлана Гринюк. У 2022 році українські правоохоронні органи повідомили їй про підозру.

Прийняла особисту справу дитини начальниця управління з питань сім’ї та дитинства Сафарова Світлана Вікторівна (01.05.1975), яка проживає за адресою: Російська Федерація, Краснодарський край, м. Темрюк, вул. Анапська, 9. На батьківщини Сафарова часто фігурує у матеріалах ЗМІ, однак немає жодної згадки про те, що вона бере участь у викраденні українських дітей.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-14
Курячая Галина

Один лист надійшов зі Слов’янська-на-Кубані Краснодарського краю. У ньому «в.о. голови адміністрації Сватівського району» Русанову просять надати інформацію про неповнолітню дитину. Начальниця управління з питань сім’ї — Курячая Галина Олексіївна (14.07.1965), проживає за адресою: м. Слов’янськ-на-Кубані, вул. Леніна 95/10. Судячи із фотографій у соцмережі, Курячая любила мандрувати Європою, проте схоже, що такі мандри доведеться залишити у минулому.

Ще дві справи були передані до Желєзногорська Курської області РФ. Начальниця місцевого відділу опіки і піклування Єфименко Олена Іванівна надіслала листа лисичанським колегам із питанням внесення дати припинення виплат неповнолітнім.

Ми проаналізували бази даних і виявили всього 42 Олени Єфименко на всю Росію і лише дві з них були з Курської області. Дослідивши сторінки у соціальних мережах обох, ми знайшли саме ту, яка нам потрібна.

Її профіль у «ВК» майже пустий — без особистих фотографій, дата народження не відповідає дійсності. У березні 2022 року вона змінила аватарку на картинку на підтримку Росії з хаштегом «#ЗАРОССИЮ». У цій соцмережі у неї 12 друзів, одна з яких — Оксана Сазанова, яка досі має ідентичну аватарку на підтримку Росії. Заходимо на офіційний сайт міста Жєлєзногорська у розділ «Соціальна сфера — УСЗН» і поруч з Єфименко бачимо Сазанову. Вона обіймає посаду заступниці начальника управління. Мабуть, коли у березні 2022 року російська агресія під Києвом почала захлинатися, влада змусила соціальних робітників підтримати окупантів патріотичною картинкою у соціальних мережах.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-17

Далі аналізуємо згадки про Єфименко у місцевих ЗМІ Желєзногорська, знаходимо 8 згадок, 6 з яких саме про начальницю відділу, однак жодного підпису до фотографій із заходів, які відвідувала підозрювана. Лише на двох подіях, де була Єфименко, ми бачимо одну і ту саму світловолосу жінку.

 Останній шанс знайти потрібну нам Єфименко — «Однокласники». Знайомтесь: Олена Булахтіна (Єфименко її дівоче прізвище). І знову серед аватарок у березні 2022 року — ідентична картинка на підтримку Росії. Ми написали Олені з приводу консультації з теми взяття дитини під опіку, але вона нічого не відповіла, натомість заблокувала нас. У «ВК» спочатку проігнорувала наш запит, а після уточнення адреси проживання — заблокувала. Справжня дата її народження 15.01.1973, проживає у м. Желєзногорск, вул. Гагаріна, 6, кв. 37, і до роботи їй, судячи з Google Maps, всього 13 хвилин пішки.

Окупанти теж шукають дітей…

Однак, якщо на цьому етапі могло виникнути враження, що колаборанти лише займаються депортацією українських дітей, то воно є лише частково вірним, адже окупаційні адміністрації також шукають дітей, яких «вивезла Україна».

Так, після видачі Міжнародним кримінальним судом ордеру на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової, Слідчий комітет РФ також вирішив провести власне «всестороннє та об’єктивне» розслідування в рамках кримінальної справи, порушеної проти прокурора МКС Каріма Хана та суддів. Саме задля цього «виконувачка обов’язків керівника адміністрації голови» окупованої Луганщини Наталя Шкода звернулася до «голів» районних адміністрацій із проханням надати списки вивезених в Україну дітей.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-22

Команда KibOrg встановила, що станом на 18 травня 2023 року в окупації у Старобільському районі перебуває 77 дітей, ще 55 станом — у Сватівському (на 12 квітня 2023 року). Станом на 23 листопада 2022 року внаслідок бойових дій постраждала 21 дитина.

Одна дитина, до прикладу, була викрадена російськими бойовиками із загону «БАРС-16» під Лисичанськом і нині перебуває у «республіканському соціально-реабілітаційному центрі для неповнолітніх».

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-25

Загін «БАРС-16», також відомий як «Кубань», складається з кубанських казаків-добровольців. Той самий загін, що восени 2022 року контролював Лиман Донецької області. І після того. як бойовики були змушені тікати, їм присвятили документальний фільм «Удержавшие Лиман».

Ти супєр!

Російське дитячо-музикальне шоу «Ты супер!» з самого початку передбачало залучення талановитих дітей, що лишилися без батьківського піклування. З 2017 року вийшло 6 сезонів. Внаслідок російської агресії багато українських дітей втратили батьків, а тепер декого з них використовують з метою пропаганди в подібних шоу.

Передача транслюється на російському пропагандистському телеканалі НТВ, виробництвом займають ся компанії «Вайт Медиа» та «Студия ЦТ». Автором є генеральний продюсер телеканалу Тимур Вайнштейн. У 2023 році стартував кастинг до 7 сезону, про що і сповістив заступник генерального продюсера Вадим Такменєв «міністерку праці та соціальної політики» Світлану Малахову.

Щодо Такменєва на початку 2023 року Україна впровадила санкції за поширення пропагандистських наративів для виправдання російської агресії. Нагадаємо, що Малахову ще з 2015 року розшукує українське МВС, після того як наприкінці 2014 року вона була призначена на «посаду».

Отже, від окупованого Старобільського району подана на участь у конкурсі одна заявка. Ми відшукали анкету. Учасницею мала стати десятирічна дівчинка.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-28

У рамках російсько-української війни використання українських дітей у російських шоу неодмінно буде висвітлюватися пропагандою і переслідуватиме декілька цілей. По-перше, спонукання громадян Росії до усиновлення, мовляв, подивіться, які діти у «нових» регіонах. По-друге, пропаганда «русского міру», а разом з тим обґрунтування початку війни.

Деукраїнізація

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-29

Ще до анексії Луганської області діти-сироти та діти, що лишилися без батьківського піклування, мали отримати російські паспорти у спрощеному порядку. Однак для цього, судячи з документів, вони мусили фізично перебувати на Луганщині. Наприклад, до початку повномасштабного вторгнення дівчинку влаштували до Луганського ліцею-інтернату фізкультури та спорту, однак після — вивезли, тому її документи для примусової паспортизації окупанти не подавали.

Відповідний лист «виконувачка обов’язків голови» адміністрації Сватівського району Русанова адресувала «керівнику апарату уповноваженої з прав дитини» Олегу Шкоді.

Він перейшов на бік окупантів ще у 2015 році, коли владу на Луганщині захопив терорист Ігор Плотницький. Тоді Шкода обійняв посаду «завідувача сектором нормативно-правової роботи».

У кінці 2022 року він давав коментар пропагандистському виданню з приводу відправки сімей загиблих бойовиків, а також дітей, що постраждали від бойових дій, причиною яких стала Росія, на відпочинок до російського міста Сочі. Зазначається, що відправці дітей сприяли гауляйтер окупованої Луганщини Пасічник та депутатка російської Держдуми і колишня Уповноважена з прав дітей у РФ Ганна Кунєцова.

Після анексії Луганщини Кремль не став розмінюватися на дрібниці і видав закон, згідно з яким, діти, опікуни або уповноважені представники яких подали документи на отримання російського громадянства, вважаються такими, що автоматично втратили українське громадянство. Однак Мінпросвіти РФ, яке розіслало цей лист до усіх колаборантів, що мають відношення до дітей, також врахувало позицію Марії Львової-Бєлової, яка підмітила, що «зміна» громадянства може мати такі негативні наслідки, як, наприклад, «психологічний тиск з боку друзів». Тобто одна з найбільших патріоток Росії сама усвідомлює, що російський паспорт є чи не найбільш токсичним документом у 2023 році. А за примусове поневолення дітей може загрожувати ще й реальний тюремний строк.

Стажування для «захисників»

Москва, Московська, Калужська та Тюменська області стали місцями проведення заходу з назвою «Стажировка для защитников детства ЛДНР: дорога домой». Проходив він з 12 по 18 лютого 2023 року. Участь взяли 30 людей з окупованої Луганщини і стільки ж з Донеччини. До списку делегації, зокрема, увійшли згадані раніше Інна Швенк та Тетяна Івлєва.

Організаторами виступили Міжрегіональна громадська організація допомоги дітям «Наши Дети», яка, як пишуть у мережі, є частим отримувачем грантів президента РФ, а також Всеросійський народний фронт, лідером та засновником якого є Володимир Путін. Ініціатива отримала фінансування завдяки президентському гранту.

Керівницею організації «Наши Дети» є Юлія Зимова, яка також обіймає низку посад, наближених до верхівки російської влади. Вона є керівницею департаменту пріоритетних проєктів і стратегічних ініціатив Всеросійського народного фронту, а також членом Громадської ради при Уповноваженій при президентові Російської Федерації з прав дитини.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-36
Юлія Зимова

Ми знайшли на сайті Фонду президентських грантів заявку і виявилося, що загалом проєкт обійшовся російському бюджету у понад 14 мільйонів рублів.

У 2023 році Зимова отримала державну премію за «видатні досягнення в галузі правозахисної та благодійної діяльності», за що і була відзначена на офіційному Telegram-каналі Львової-Бєлової.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-37
Андрій Степанов

Ми також проаналізували публікації регіональних ЗМІ та урядових пресслужб з нагоди приїзду учасників стажування. Так, особисто уповноважений з прав дітей Тюменської області Андрій Степанов заявляв, що у ході стажування планувалося відвідати дітей, яких «прийняла» до себе область. Регіональні журналісти писали, що з окупованої Луганщини до Тюменської області викрадено 15 дітей, 5 з яких мають вади слуху. Зазначається, що вони житимуть у прийомних сім’ях міста Заводоуківська та Ярковського і Тобольського районів.

Загалом, судячи з проаналізованих листувань, співробітників з окупованих територій систематично залучають до практик та семінарів для інтеграції у російське правове поле. Наприклад, відповідний лист із проханням надати списки учасників делегації було надіслано до гауляйтера окупованої Луганщини Леоніда Пасічника. Опікується цією програмою напряму Управління президента РФ із суспільних проєктів на чолі із заступником начальника Олексієм Авєтісовим. Він з 2018 року керував Департаментом з протидії екстремізму серед молоді при Адміністрації президента РФ.

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-40

В результаті на захід, що проходив з 6 по 9 червня 2023 року, до Донського державного технічного університету у російському Ростові-на-Дону поїхали 32 людини. Список публікуємо нижче.

До слова, за «проявами екстремізму», особливо із залученням неповнолітніх, на окупованих територіях дуже пильнують. Екстремізм в окупації неодмінно стосується тих, хто не згоден із приходом Росії. Призначений окупантами «голова» адміністрації Старобільського району Гончаров відзвітував «заступниці голови уряду» окупованої Луганщини Анні Тодоровій, що до «комісії у справах неповнолітніх» інформація о «заколотниках» не надходила.

Табірне життя Бєлової

Загалом Марія Львова-Бєлова має до всіх ініціатив, що пов’язані з дітьми, безпосереднє відношення. У лютому 2023 року вона коментувала стажування спеціалістів з окупованих територій, зазначивши, що «система захисту дитинства в нових російських регіонах зараз створюється багато в чому заново».

Серед багатьох документів ми знайшли списки дітей, яких, з нагоди приїзду російської уповноваженої з прав дітей, мали відправити до підмосковного Дитячого оздоровчого табору «Літвіново». Заклад не вперше приймає до себе дітей 15-17 років з окупованих територій Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей. Станом на березень 2023 року загалом приблизно понад тисячу підлітків відвідали «Літвіново».

Міністерки-міністерви: хто причетний до викрадення дітей на Луганщині, фото-46

Проєкт «Послезавтра», у рамках якого організовані вивезення підлітків до російських таборів, став частиною стратегічної програми Львової-Бєлової «Страна для детей!». Ще з кінця 2022 року генеральним партнером та ініціатором виступає російський «Тинькофф банк». Нагадаємо, що установа потрапила під Західні санкції відносно нещодавно — на початку 2023 року. 

Щодо ідеологічно «правильної» промивки мізків у таких таборах годі вже й казати. 

Команда KibOrg пропонує центру Миротворець та Службі безпеки України долучитися до дослідження матеріалів: встановлення колаборантів і фіксації злочинів. 

Друга частина розслідування присвячена Донецькій області і викраденню дітей з неї. Нам є чим неприємно здивувати окупантів. Слідкуйте за оновленнями.

Використані в статті матеріали можна завантажити за посиланням.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Луганщина #окупація #діти #депортація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...