• Головна
  • "З Херсону майже нічого не вдалося евакуювати, бо дуже швидко над ним було втрачено контроль", - голова Держархівслужби
10:00, 19 травня

"З Херсону майже нічого не вдалося евакуювати, бо дуже швидко над ним було втрачено контроль", - голова Держархівслужби

"З Херсону майже нічого не вдалося евакуювати, бо дуже швидко над ним було втрачено контроль", - голова Держархівслужби

Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов заявляє, що під тимчасовою окупацією перебуває 1-2% українських архівних документів, але секретні архівні документи архівісти знищили першого дня повномасштабної війни, щоб уникнути захоплення.

Про це чиновник розповів в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Наразі важко сказати, але це десятки установ (архіви, які опинилися під окупацією після 24 лютого – ІФ). Здебільшого це відносно невеликі структурні підрозділи. Якщо в обласному архіві міститься 1-2 млн одиниць зберігання, то в архівних підрозділах райадміністрацій, які, можливо, захоплені, може бути 20-30 тис. одиниць. І на тлі того, що в Україні зберігається 86 млн одиниць, ми можемо говорити, що під окупацією перебуває 1-2% архівних документів, що є відносно небагато", - сказав Хромов.

Водночас чиновник наголосив, що всі архівні документи тією чи іншою мірою важливі та мають цінність.

За словами голови Укрдержархіву, з Донецької та Луганської області більшість документів евакуювали.

"Але знаємо випадок, що з Волновахи не встигли вивезти документи, і, за неперевіреними даними, з районного архіву документи були викрадені терористами "ЛНР" та "ДНР" та перевезені на раніше окуповані території Донбасу. Тобто вони звозять викрадені документи до так званих архівів "ЛНР" та "ДНР", які були створені у 2014 році на базі колишніх державних архівів Луганської та Донецької областей", - розповів він.

Крім того, за словами голови Укрдержархіву, з Херсону також майже нічого не вдалося евакуювати, бо дуже швидко над ним було втрачено контроль.

Водночас Хромов зазначив, що на місцях архівісти були готові і в перші дні повномасштабної війни спрацювали досить ефективно.

"Наприклад, щодо секретних документів: у нас таких не так багато, ми є однією з найбільш відкритих архівних систем, але є документи, які містять державну таємницю. Це найгірше для держави, якщо ворог захопить документи з обмеженим доступом, які містять державну таємницю. Тому першого дня повномасштабної війни всі вийшли на роботу та забезпечили знищення цих документів у встановленому порядку. Тобто, навіть якщо ми зараз не контролюємо документи якогось історичного значення, то, згідно з міжнародним архівним правом, це відповідальність окупанта за збереження культурної спадщини. Але найкритичніші речі для держави, зокрема щодо секретних архівних документів, архівісти виконали, всі ці документи знищено згідно з порядком", - заявив голова Укрдержархіву.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#херсон #новини #0552.ua #війна
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...