• Головна
  • Азовське море: якими будуть ціни на відпочинок у 2022 році – прогнози експертів
16:30, 20 листопада 2021 р.

Азовське море: якими будуть ціни на відпочинок у 2022 році – прогнози експертів

До літа ще далеко, але думки про тепло, море та освіжаючий бриз багатьох українців уже починають навідувати. При цьому туристи поки що не розуміють, що їм чекати від цін на відпочинок після невдалого минулого сезону та з урахуванням не найкомфортніших природних умов, з якими, можливо, доведеться миритись і наступного року. Для тих, хто звик «готувати сани влітку», а планувати пляжний відпочинок – узимку, туристичні експерти вже дали прогнози щодо цін у сезоні-2022. Повідомляє 0564.ua із посиланням на Подробиці.

Вже кілька років українські курорти Азовського моря, у тому числі найпопулярніші – Кирилівка, Бердянськ та Арабатська Стрілка, страждають від нашестя медузи-корнерота. Масла у вогонь підливають ще й «жовті» ЗМІ, а також блогери, які спеціалізуються на хайпі і часто перебільшують ситуацію або намагаються знайти сенсацію там, де її немає. Саме так з'являлися новини про «медузні ями» та «медузні острови».

Піковим у цьому сенсі стало минуле літо, коли кількість тих медуз на багатьох курортах, досягла небувалих за останній час масштабів, по суті, унеможлививши купання в морі. І тут доречно згадати кінець 70-х років минулого століття, в якому точно такою ж була навала медуз, тільки їхня кількість була ще на порядок більшою.

На практиці всі ці проблеми вилилися у суттєве зниження туристичного потоку за найпопулярнішими пляжними напрямками. Внаслідок чого заповнюваність більшої частини готельного житла у Кирилівці, Бердянську та на Арабатській Стрілці у серпні не перевищувала 30%.

Зараз ніхто не дає однозначних прогнозів подальшої динаміки ситуації з медузами — тобто до кінця незрозуміло, скільки їх буде у 2022 році. Є, звичайно, всі підстави вважати, що проблема повториться, але в яких масштабах, і чи не погіршиться – сказати поки що складно.

І, на жаль, ефективними засобами боротьби з нею нині ні власники курортних готелів, ні місцеві чиновники не володіють. Встановлення антимедузних сіток, яке багато відпочивальників вважають панацеєю від цієї проблеми, як показав торішній досвід, 100% результатів не дає, оскільки дискомфорт під час купання викликає вже сама морська вода з мікроскопічними шматочками щупалець із клітинами пекучого медузного слизу.

У той же час зарубіжні пляжні курорти зі зниженими через пандемію коронавірусу цінами та відсутністю медуз виглядають для багатьох з нас набагато привабливішими, ніж вітчизняні. Особливо враховуючи той факт, що за кордоном власники готельних господарств здебільшого поки що не впевнені у відновленні ринку та розцінки на відпочинок не поспішають піднімати. Але треба врахувати, що за кордоном теж тримають носа за вітром — так, у червні 2021 року ті ж тури до Туреччини, які ще у квітні по акції раннього бронювання продавалися по 14-15 тисяч гривень за двох на тиждень, уже продавалися по 28-30 тисяч. Тобто зростання ціни в міру зростання попиту та впевненості в майбутньому ринку склало повні +100%.

У результаті вітчизняні рекреації стикаються вже з двома суттєвими проблемами: з одного боку – це природні форс-мажори на «своєму морі», а з іншого — активний ціновий демпінг із боку зарубіжних курортів-конкурентів. І, зрозуміло, що в таких умовах багато хто чекає від готелів Азовського моря зниження цін, здатного хоч трохи відновити знижений попит. Але, як виявилося, приазовські готельєри поки не готові значно знижувати розцінки, пояснюючи це постійним зростанням податків, підвищенням мінімальних заробітних плат і подорожчанням усіх витратних статей, а також коротким сезоном, який має фінансово покрити витрати за цілий рік (та ще й прибуток принести) .

"На сьогоднішній день більшість опитаних нами власників баз відпочинку в Приазовському регіоні поки що утримується від зниження цін або включення додаткових послуг (наприклад, харчування в тому чи іншому вигляді) в ціну минулого року. Основна аргументація проста - електроенергія дорожчає, податки на землю та нерухомість кратно зросли, мінімальна зарплата та податки з неї зростають, продукти дорожчають, а запровадження РРО очікувано призведе до адміністративних витрат і штрафів тощо. У цих умовах, за словами власників, складно зберегти навіть ціну-2021 року без втрати якості обслуговування та зменшення набору послуг, які надаються. Але йдеться в основному про великі і популярні готелі, які цього року найменше постраждали від кризи», - розповідає Юлія Ангеловська, головний редактор профільного видання azov.zp.ua.

Дотримуються такої думки й інші галузеві експерти. Наприклад, у разі зниження цін, вважає Юлія Васильєва, редактор туристичного видання arabat.com.ua, багато готельних господарств виявляться у дуже скрутному становищі або просто не переживуть сезон:

Основною проблемою найближчого сезону на курортах Азовського моря виявилися далеко не лише медузи, а цілий набір економічних факторів. За останній рік вартість оренди землі зросла в кілька разів, у 2022 році стає обов'язковим використання РРО для ФОП, зросла мінімальна зарплата, від якої вважається низка податків, електроенергія та газ дорожчають, не кажучи вже про вартість будівельних робіт і будматеріали, всі ці фактори навіть без медуз могли спровокувати кризові явища в галузі, але медузи стали тим каталізатором, який з великою ймовірністю обвалить ринок. У 2022 році складно прогнозувати, так само як і потенційний відсоток учасників, але майже однозначно, за цінами минулого року відпочивальники їхати здебільшого не готові, а виручка готелів формується не ціною, як до цього звикли за довгі роки стабільного завантаження, а добутком реального завантаження на ціну номера. Тому ціни з великою ймовірністю доведеться більшості готелів знижувати, навіть якщо при цьому доведеться працювати в нуль або в мінус. Але, зрозуміло, за такого розкладу деградація ринку буде неминучою".

Втім, вже зараз OLX рясніє оголошеннями про «продаж діючого високорентабельного бізнесу» на Азовському морі. І зростання кількості таких публікацій — лише справа часу.

При цьому ряд експертів вважає, що на море з медузами за цінами минулого року туристи просто не поїдуть і шукатимуть їм заміну. Чи у вигляді порівняно доступного зарубіжжя, чи у вигляді бюджетних курортів Чорного моря, чи у вигляді маловідомих курортів Донецької області, які у 2021 році практично не постраждали від медуз.

«Ймовірно, азовським курортам з медузами частина відпочивальників віддасть перевагу «чистим» зарубіжним курортам, наприклад, тим самим Туреччині, Єгипту, Болгарії, Греції, які стали значно доступнішими за час коронавірусної пандемії і поки що утримують порівняно невисокі ціни. З іншого боку, на Азовському морі є ряд особливо розкручених і досить бюджетних рекреацій, яких проблема медуз практично обійшла стороною або торкнулася меншою мірою. Це, наприклад, запорізький Приморськ, який через розу вітрів медузи практично обходять стороною, курорти Донецької області - Урзуф, море в районі якого опріснене річкою Зелена, а також Мелекіне та Білосарайська коса, які знаходяться на березі порівняно прісної Таганрозької затоки, в яку впадає річка Дон. Тому, незважаючи на відсутність розвиненої курортної та розважальної інфраструктури, а також скромніший у своєму розмаїтті номерний фонд у порівнянні з головною азовською трійцею, вже наступного сезону ці маловідомі курорти можуть набути більшої популярності», - ділиться своїм баченням розвитку ситуації на узбережжі головний редактор туристичного медіа-проєкту primorsk.ua Євген Смєльчаков.

У свою чергу, представники служб бронювання схильні вважати, що ціни на популярних азовських курортах все ж таки знизяться. Залежно від певного об'єкту, вони прогнозують падіння від 20 до 50%. Тільки станеться це, на їхню думку, лише в той момент, коли готельєри звикнуть до думки, що за розцінками минулого року до них ніхто не поспішає їхати, і краще спрацювати в нуль, ніж у мінус.

Загалом більшість експертів сходяться на думці, що відпочинок на Азовському морі в 2022 році, ймовірно, подешевшає, але не відразу. І, можливо, це зниження цін призведе до колапсу ринку.

Нагадаємо, що запорізькі Кирилівка та Бердянськ та херсонська Арабатська Стрілка становлять трійку найпопулярніших азовських курортів. В останні роки кожна з цих рекреацій приймала понад мільйон туристів за літо, які обирали курорти через чисте море, просторі піщані пляжі, великий вибір житла в різних цінових категоріях та розвинену курортну інфраструктуру.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...