Людину - на запчастини? В регіоні обговорять проблему трупного донорства

Враховуючи медико-соціальну значимість розвитку трансплантації, з 26.11.2012 до 06.12.2012 року в усіх регіонах України  будуть проведені "круглі столи" з питань розвитку та реформування трансплантаційної служби України.

Про це сайту повідомили в прес-службі Міністерства охорони здоров’я.

Формат заходів передбачає широке громадське обговорення. До участі запрошені науковці, громадські діячі, представники засобів масової інформації, благодійних і правозахисних організацій, релігійних конфесій, представники місцевих органів виконавчої влади та правоохоронці.

Деякі ЗМІ вже почали обговорення. Так, Gazeta.ua розмістила інтерв’ю людини, яка професійно займається тим, що торгує органами. Цей чоловік вважає, що відмовляючись від права забирати органи у померлих, ми закопуємо у землю міліони гривень. З іншого боку, якщо це дозволити, то багато людей будуть помирати раніше, ніж відведено долею.

"Я прибічник трупного донорства. Ми закопуємо у землю органи, які могли врятувати тисячі людей, - каже киянин Олександр. - Але якщо презумпцію згоди введуть в Україні, примушу усіх родичів підписати відмову. Донорство після смерті може прискорити вашу кончину".

Олександр чотири роки працює посередником між лікарями, донорами і пацієнтами. Закінчив Тернопільську медичну академію. Має вісім років медичної практики. Звільнився з приватної столичної клініки у 2009 році за власним бажанням.

Чому донорство прискорить смерть? 
- Уявіть, що людина потрапила в аварію. Стан критичний, пацієнт у комі. Лікарям вигідніше відключити його від апаратури і дати померти, щоб потім продати його печінку, серце і нирки, якщо група крові підходить хворому, який чекає на пересадку.
Є різні стани глибокої коми, деякі види отруєння, коли людина виглядає, як покійник. Не дихає, нема пульсу, але потім все-таки оживає. Випадки, коли трупи прокидалися в морзі, це не тільки анекдоти, але і реально зафіксовані факти у медицині.

Які з органів покійного будуть використовувати для трансплантації?
- Усі. Всю людину можна розібрати на "запчастини". На пересадку йдуть серце, печінка, нирки, селезінка, шкіра, кістки і навіть голосові зв'язки та рогівки очей.

Скільки на цьому можна заробити?
- За нутрощі та шкіру покійного можна виторгувати півмільйона доларів. В Україні нирка коштує 25 тисяч доларів, печінка - 2 тисячі. У європейських клініках у 4-5 разів дорожче. В Штатах — удесятеро. За нирки доведеться віддати 250 доларів. Найдешевше в Індії. Там органами торгують навіть діти. Якщо добре поторгуватися, можна купити нирку за 2 тисячі доларів. Але там важко знайти здорового донора.

Як зараз діє програма донорства?
- Продаж органів в Україні заборонений. Легально можна тільки кров, сперму і яйцеклітини здавати. Пересаджувати органи можна тільки від родичів. Але іноді серед великої родини важко знайти донора — або хворі, або група крові не підходить, або перехворіли на гепатит. За законом пересадка органів відбувається на безоплатній основі, але чорний ринок органів існував і існує в Україні. Українці вже років 10 торгують власними нутрощами.

Хто найчастіше продає власні органи?
- Найчастіше ті, хто хоче швидко заробити великі гроші. Щоб поліпшити житлові умови, купити машину або якусь техніку. Рідше — щоб зібрати гроші на операцію рідним. Під час кризи 2008-го продавали нирки, щоб кредит погасити. Найбільше молодих людей — до 30-35 років. Виставляють себе на продаж в інтернеті. Якщо підходить група крові і резус — телефоную. Пропоную пройти медичне обстеження. Чужим медичним довідкам не довіряю. З багатьма доводиться торгуватися, бо відірвані від реальності. Просять за нирку 100 тисяч доларів.

Як донорство позначається на здоров'ї донора? Чи бувають смертельні випадки?
- Операція з пересадки будь-яких органів - це завжди ризик. Її повинні проводити досвідчені лікарі. З однією ниркою людина може повноцінно жити, якщо під час операції не занесуть якоїсь зарази. Якщо поділився з кимось шматком своєї печінки, орган за півроку-рік відновить свій об'єм. Хоча технічно це дуже складна операція. Серце пересаджують тільки від померлих людей. Але його часто продають важкохворі. Це один з найдорожчих органів.

Скільки коштує серце?
- 200-250 тисяч доларів. Якщо продавати тільки парні органи і частини деяких органів, то можна залишитися живим і заробити близько 150-200 тисяч доларів. Але гарантій, що ви будете здоровими і не помрете за кілька років через донорство — ніхто вам не дасть.

Де в Україні пересаджують органи?
- Працює сім центрів з трансплантації: у Львові, Києві, Одесі, Донецьку, Харкові, Запоріжжі та Дніпропетровську. Пересадка триває добу. Органи від трупа пересаджують тільки у Запоріжжі, якщо родичі покійного не проти. Щороку дві тисячі українців потребують нових сердець, 2,5 тисячі чекають на нирки, дві тисячі - на підшлункові залози, півтори тисячі - на печінки, півтисячі - на кістковий мозок.

В яких країнах практикують трупне донорство?
- Закон про трансплантацію і презумпцію згоди прийняли білоруси. Буквально за лічені роки їхні трансплантологи вирвалися вперед. Там анатомічні матеріали забирають з тіла покійного без згоди родичів. Але там діє спеціальна інструкція. Для того щоб не було помилок, після констатації смерті має пройти кілька годин. Після закінчення цього періоду померлий розцінюється як донор і у нього можна вилучати органи.
Також трупне донорство практикують в Росії, Австрії, Іспанії, Англії, Чехії. 
У Латвії кожен житель країни після повноліття повинен зробити відповідну відмітку в медичній картці. У Німеччині потенційному донору вже зі шкільної лави роз'яснюється, що він при житті зобов'язаний вирішувати, чи стане донором по смерті.

Як за кордоном люди сприймають трупне донорство?
- В цілому позитивно. Але на це у багатьох країнах вплинула якісна соціальна реклама. У Бразилії за допомогою реклами схиляють до добровільної пожертви органів. Останні кілька років там навіть на продуктах і бігбордах розміщують рекламу: "Коли ти лягаєш в могилу зі своїми органами, ти забираєш когось із собою". Така ж реклама поширена у Штатах. Там на одному з "Макдональдзів" навіть банер висить "Отримай шанс вибратися з пекла безкоштовно. Постав свій підпис на картці добровільного донора".

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Криминал
Как сообщает пресс-служба Херсонской областной прокуратуры, Херсонским городским судом вынесен обвинительный приговор 53-летнему местному жителю, который признан виновным в посягательстве на территориальную целостность и неприкосновенность Украины (ч.1 ст.110 УК Украины).  Установлено, что херсонец разместил на своей странице в социальной сети «Facebook» публикации деструктивного характера, с призывами к поддержке оккупационной политики Российской Федераци...
Общество
Исполком городского совета сегодня, 20 октября, установил стоимость горячего питания в школах Херсона. Так, горячее питание одного ученика в день будет стоить для детей 6 —10 лет — 65 гривен в день, для детей 10 — 13 лет — 75 гривен в день, от 13 лет и старше — 85 гривен в день. Об этом сообщает сайт Херсонского городского совета. Для учеников 1 — 4 классов льготных категорий (дети-сироты, дети, лишенные родительской опеки, дети из малообеспеченных семей,...
Общество
На 9 часов утра 20 октября в Херсоне коронавирусную болезнь обнаружили еще у 36 человек. К сожалению, зарегистрирован один летальный случай. За все время эпидемии коронавируса в Херсоне заболели — 1500 человек, 429 из них выздоровели. Количество летальных случаев — 33. В Херсонской области COVID-19 обнаружен у 2629 жителей, в Украине — 309 107 украинцев. МОЗ рекомендует пожилым людям без необходимости не выходить из дома. И просит молодое поколение позабот...
Общество
На цих вихідних активісти Команди Сальдо разом з мешканцями Таврійського мікрорайону провели суботник у молодому парку міста. Міський бюджет раніше не мав коштів на такий масштабний проект. Тому Сальдо почав будувати його разом з командою і мешканцями Таврійського. Зокрема, в програмі Сальдо «Динамічний розвиток Херсона 2020 — 2025» передбачено окремий розділ – «ЗЕЛЕНЕ місто». В цьому розділі основний акцент робиться на реконструкцію всіх парків і скверів...
Культура
Три человека из трех разных стран написали и поставили необычный спектакль «Sender Unknown» (Отправитель неизвестен). Авторы инновационного сценического действа — социолог Николай Гоманюк (Театральная лаборатория «Тотем», Херсон), Андре Эрлен («Футур-3», Кельн), Шамиль Дыйканбаев (Театральная студия, Бишкек) — создали спектакль, основанный на письмах с разными историями и посылках с игровыми предметами, которые разносились курьерами на дом. Авторы включил...
Общество
Распоряжением городского головы Владимира Миколаенко с 19 октября 2020 года  Игорь Владимирович Житченко назначен на должность директора городского коммунального предприятия «Херсонэлектротранс» по контракту. Об этом сообщается на официальном сайте городского совета. Игорь Житченко на предприятии «Херсонэлектротранс» работает с 2016 года. Пришел на должность заместителя директора, затем работал первым заместителем. До этого работал в Херсонской областной г...
Новости компаний
Осень - это идеальное время, чтобы заботиться о собственном здоровье, укрепить иммунитет и повысить защитные силы организма. Чтобы чувствовать себя на все 100% и свести к минимуму сезонные заболевания. Знали ли Вы, что Ваш организм ежедневно получает немалую дозу шлаков и токсинов, которые, откладываясь в организме, отравляют его и провоцируют различные заболевания. Добавьте к этому проблемы с экологией, ежедневные стрессы и переутомление, которые отражают...
Культура
Министерство культуры и информационной политики внесло в Государственный реестр памятников Украины 109 памятников архитектуры местного значения в Херсонской области. Об этом сообщает пресс-служба министерства. «Соответствующий приказ №2197 был подписан 15 октября 2020 года, на основании статей 5 и 14 Закона Украины« Об охране культурного наследия», — говорится в сообщении. В Госреестр вошли и три очень известных здания в Херсоне. Мореходное училище на улиц...
Общество
Как сообщает пресс-служба Херсонского горсовета, 18 октября начала свою работу Биологическая школа по обучению волонтеров, задействованных в профилактике нарко- и алкозависимых.  Открытие проекта началось с приветственных слов сотрудника общественного союза "Международная Антинаркотическая Ассоциация" Антона Артемьева, начальника управления молодежи и спорта городского совета Алексея Заболотного и начальника отдела по вопросам семьи и молодежи Натальи Яров...