Херсонські медіа перевірили на предмет гендерної чутливості

Питання гендеру залишається “тіньовим”, проте то тут, то там люди замислюються про те, що, наприклад, у класифікаторі професій є посада медсестри, але й досі немає медбрата. Здавалося б, дрібниці, але у сьогоднішніх реаліях напруженої ситуації посада медсестри має все більш чоловіче обличчя, тож поділ сфер діяльності на чоловічу або жіночу виглядає, м’яко кажучи, дивно.

Минулого року вперше в Україні громадськими організаціями «Волинський прес-клуб» і «Гендерний центр Волинської області» за підтримки Програми «У-Медіа» (Інтерньюз) виведено Індекс гендерної чутливості регіональних медіа.

Аби зрозуміти, наскільки гендерночутливими є медіа в регіонах України, упродовж двох місяців (лютий і серпень 2017 року) було проведено моніторинг 5 найтиражніших друкованих і 5 найрейтинговіших інтернет-видань у 22 областях України (окрім Донецької, Луганської областей і Республіки Крим), які пишуть на суспільно-політичні та соціальні теми. До вибірки потрапило і наше видання - сайт 0552.ua.

Ці два місяці обрані не випадково: лютий, на відміну від березня, не відзначається особливою увагою до жінок, а серпень загалом вважається небагатим на події місяцем. Це дало можливість отримати найбільш об’єктивні результати. Упродовж 2 місяців досліджено 180 895 матеріалів: 90038 публікацій у лютому, із яких 20007 – у друкованих ЗМІ і 70031 – в інтернет-виданнях, та 90857 публікацій у серпні, із яких 18312 – у друкованих ЗМІ і 72545 – в онлайн-медіа.

Такий масштабний гендерний моніторинг регіональних медіа був проведений в Україні вперше. Аналіз було здійснено за такими критеріями:

• у матеріалах на яку тематику (політика, економіка, освіта, медицина, культура, спорт, війна, волонтерство, розваги та ін.) присутні жінки і чоловіки як героїні / герої (про кого пишуть), експертки / експерти (котрі дають коментарі, висловлюють думку з певного питання);

• як часто медіа вживають фемінітиви (іменники жіночого роду) на позначення посад / професій / видів діяльності жінок;

• чи наявні в журналістських матеріалах стереотипні образи та сексистський контент.

Для отримання показника було виведено відсоток присутності жінок і чоловіків у матеріалах регіональних медіа і використання фемінітивів у всіх 10 виданнях кожної з 22 областей спершу за кожен місяць (лютий і серпень) окремо, а у підсумку – за обидва разом. Таким чином, Індекс гендерної чутливості регіональних медіа ґрунтується на середньому показнику залучення жінок як експерток і героїнь журналістських матеріалів та показнику вживання фемінітивів.

Аналіз журналістських матеріалів щодо їх гендерної чутливості дав можливість вивести показник по кожній із 22 областей України. Середній показник по всіх областях складає 30%, на Херсонщині - 29%. Гендерний розрив між експертками й експертами у журналістських матеріалах регіональних видань становить 40% (в 2,3 рази), тобто медіа залучають до коментарів або експертної оцінки удвічі більше чоловіків, аніж жінок (30% експерток і 70% експертів). Така ж ситуація і із героїнями та героями публікацій: у матеріалах журналістських публікаціях 29% героїнь і 71% героїв, тож гендерний розрив становить 42% (в 2,4 рази). Середній показник вживання фемінітивів – 32%.

Згідно результатів моніторингу, найчастіше до жінок як експерток із певних питань звертаються журналіст/к/и дніпропетровських (42%) і херсонських (40%), найменше – тернопільських (21%), черкаських (22%) і одеських (23%) медіа. Відмінність залучення експерток на регіональному рівні в одних областях удвічі менша, ніж у інших.

Тематичний зріз присутності жінок і чоловіків у регіональних медіа показав, що жінки найбільше представлені у матеріалах про освіту, медицину, культуру, волонтерство і розваги / відпочинок, тоді як чоловікам «належить» політика, економіка, спорт і війна. Рубрика під умовною назвою «Інше» теж переважно «чоловіча»: у ній містяться дані з повідомлень про хуліганство, злочини, ДТП, нещасні випадки тощо.

При написанні матеріалів на економічну тематику за експертною думкою до жінок найчастіше зверталися херсонські (42%) і хмельницькі (35%) журналіст/к/и, до чоловіків – рівненські (87%), тернопільські (86%), житомирські (85%), черкаські (83%) та київські (83%). У публікаціях друкованих та інтернет-видань інших областей показник експертної участі жінок коливається від 22% до 29%.

Показник присутності експерток і експертів у матеріалах про спорт у регіональних медіа коливається від 6% (Закарпатська обл.) до 34% (Дніпропетровська обл.). Майже не цікавляться думкою жінок журналіст/к/и друкованих та інтернет-видань Полтавської (7%), Чернівецької (7%), Одеської (8%), Миколаївської (8%), Вінницької (9%) і Херсонської (9%) областей. У матеріалах на воєнну тематику експерток так само мало, як і на спортивну. Вони зовсім відсутні в інформаційних публікаціях закарпатських медіа (0%), лише 4% – у миколаївських, 6% – у херсонських. Така ситуація дещо дивує, особливо щодо медіа наближених до зони конфлікту регіонів. Станом на вересень 2017 року у Збройних силах України проходили службу і працювали понад 50 тис. жінок. Улітку 2016 р. Міноборони розширило перелік професій і посад для жінок у зоні АТО. Однак і досі військовослужбовиці залишаються для українського суспільства «невидимим батальйоном». Чому ми закріплюємо у громадській думці таку інформаційну гендерну дискримінацію?

Загальний показник героїнь у матеріалах про освіту – один із найвищих серед усіх інших – 43%. При цьому відсоток героїнь у регіональних медіа не нижчий 32% (у херсонських медіа), а найвищий – 63% (у дніпропетровських медіа).

За матеріалами Порадника “Гендерна чутливість українських медіа”

Херсон гендер медіа фемінітиви
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
27 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
Одним из отделов прокуратуры Новой Каховки, направлено в суд акт, с итоговым отчетом досудебного расследования, по делу жителя Олешковского района, Херсонской области. Цюрюпинский отдел прокуратуры обвиняет 33 летнего мужчину в жестоком убийстве на почве ревности. Как сообщает пресс-служба областного совета, обвиняемый до нанес многичисленные удары по голове жертвы. Женщина скончалась на месте. На данный момент обвиняемому инкриминируют умышленное нанесени...
Общество
На Херсонщине службами занятости за прошедший год воспользовались около 32 000 безработных людей на 26 000 рабочих вакансий. Сейчас же на учете находится 11 000 безработных людей. На данный момент действует  эффективный механизм улучшение созданий рабочих мест для работодателей. В декабре 2018 года пособие по безработице херсонских людей равна 2668 грн., а на 1 рабочее место в среднем 20 человек. Читайте также:В Херсонской области беспокоятся о детях
Криминал
В херсонской области вынесли приговор жителю Алешковского района по ст.115 Уголовного кодекса Украины (умышленное убийство). Преступник утверждал, что случайно ударил товарища первым попавшим под руку предметом, в целях самообороны. Но по ходу следствия было доказано, что мужчина ударил человека умеренно. Преступника приговорили к 8 годам лишения воли. Так же читайте: Стремоусова судят за его деяния
Общество
На данный момент в Херсонском зале суда идет заседание по поводу дела Стремоусова Кирилла, решается какую меру пресечения он заслуживает за его действия в пресс-клубе «Новый день». Как ранее стало известно он распылил слезоточивый газ, а после раздались выстрелы, из-за его действий пострадала одна из участников пресс-конференции. Как думаете, херсонцы, какое наказание заслуживает этот человек? Читайте также:В Херсонский суд напревлено дело 30-летнего хулиг...
Происшествия
В Херсоне 22.01.2019 по ул. Рабочая 30-летний мужчина упал в 2-ух метровую яму, оставшуюся после ремонтных работ. Херсонец был госпитализирован в  областную клиническую больницу с сильными телесными повреждениями (ушибами суставов, колотыми ранами, черепно-мозговой травмой). На данный момент мужчина проходит курс лечений в городской больнице
Криминал
В Голопристанском районе Херсонской области было вынесено приговор солдату-контрактнику, подстрелившему двух военных сослуживцев. Происшествие случилось рано утром на территории военного городка части, дислоцирующейся недалеко от села Новая Збурьевка. Об этом пишет ОЛЕШКИ.city. Направив на начальника караула служебный автомат, агрессивно среагировав на замечание, что касалось недочетов в службе, солдат-контрактник сделал несколько выстрелов и нанес слепое...
Общество
В Херсонский городской суд поступило дело 30-летнего хулигана. Ранее 30.10.2018 на ул. Гимназическая 40, мужчина, нарушая общественный порядок внезапно создал конфликт с хулиганскими побуждениями и начал стрелять с огнестрельного оружия в людей находящихся рядом. Одного из потерпевших госпитализировали. Мужчине  грозит срок от 3 до 7 лет.
Общество
В Херсонской области Каланчакском и Геническом районе полицейские в сотрудничестве со службой по делам детей посетили социально уязвимые семьи. Всего они посетили 10 таких семей. Особое внимание уделили семьям, в которых живут несовершеннолетние дети, а именно в каком состоянии находится их жилое помещение и проконтролировали родителей. Сотрудники полиции заглядывали в холодильники, проверяли кастрюли и сковородки, дабы убиться в том есть ли что кушать дет...
Общество
Херсонскую семью спасли из горящего автомобиля 2 брата азербайджанца. Умуд Ширинов и Сабир Ширинов, возвращались с работы находящейся за чертой города Николаев, по дороге они увидели перевернутый грузовик, а в 50 метрах от него на обочине перевернутый автомобиль в котором они увидели ребенка. В отличие от стоящих рядом водителей, братья рискуя жизнью достали из машины семью Херсонцев. После спасения семье и братьям Шириновым  оказали медицинскую помощь.