Херсон: мова ворожнечі щодо Криму в онлайн-ресурсах органів місцевої влади

Мова ворожнечі щодо Криму проявляється не лише в незалежних онлайн-ресурсах, але і на сайтах органів місцевої влади. Здебільшого прояви мови ворожнечі у такому випадку стосуються браку інформації та помилкам у визначеннях («біженці» замість «переселенці» тощо). Але подібні помилки та брак інформації спричиняють інформаційний вакуум, за якого мешканці Херсонщини не знають про реалії життя в Криму, а кримчани не можуть отримати у повному обсязі інформації про наявні послуги.

Наприклад, офіційний сайт Генічеською міської ради (http://www.genich-rada.gov.ua) майже не містить інформації про внутрішньо-переміщених осіб та корисної інформації для кримчан. За запитом «крим» є інформація про урочистості з нагоди вшанування кримських татар у 2016 році. Більше актуальної інформації про Крим наразі немає. За запитами «переселенц» та «ВПО» немає інформації, актуальної для внутрішньо-переміщених осіб. При цьому, Генічеськ знаходиться у безпосередній близькості до КППВ «Чонгар». Отже, мешканці міста не мають змоги знати з офіційних джерел про події у сусідньому Криму, а кримчани – отримати необхідну для них інформацію. Більше інформації містить сайт Генічеської РДА (http://genichesk-rda.gov.ua/), проте також вкрай важко віднайти необхідну оперативну інформацію.

Каланчацька об’єднана територіальна громада щойно створена, тому сайт (http://kalanchacka-gromada.gov.ua/), вочевидь, знаходиться у стадії розробки. На ньому важко знайти необхідну для кримчан та ВПО інформацію.

На сайті Чаплинської РДА (https://rda.chapl.gov.ua/) міститься вже більше інформації: є окремі виділені на сайті банери про заходи, присвячені тій чи іншій події, пов’язаній із Кримом.

На сайті Скадовської міської ради також є необхідна для кримчан інформація (http://skadovsk.org). Вона носить здебільшого характер новин, які не містять ознак мови ворожнечі, проте виходять рідко.

На сайті Херсонської міської ради (http://www.city.kherson.ua/) міститься доволі багато інформації про Крим та оперативної інформації для кримчан. Але певні статті носять ознаки мови ворожнечі у розділі невірного застосування термінів. Наприклад, стаття з прямою мовою міського голови з черговою помилкою «біженці» замість «переселенці» (http://www.city.kherson.ua/news_detail/v-hersoni-vidkrito-miskiy-gumanitarniy-centr-po-roboti-z-vnutrishno-peremishenimi-osobami), хоча сама стаття має заголовок із вірною термінологією.

За запитом «переселенці» можна віднайти чимало потрібної інформації, проте немає посилань чи банерів для швидкого переходу. Банер же, на якому розміщено лозунг «Крим – це Україна» переадресовує на головну сторінку офіційного сайту, тобто туди, де і розміщений.

На сайті Херсонської обласної ради (http://khoda.gov.ua/) інформацію про Крим можна віднайти або за відповідними запитами у пошуковому рядку, або за посиланням на сайт Представництва Президента України в АР Крим. Однак, в розділі «корисні посилання» немає жодного банеру-посилання для швидкого переходу до новин або статей, які стосуються мешканців Криму чи ВПО. Це є яскравою ознакою мови ворожнечі: зникнення Криму з інформаційного поля.

Іще однією важливою подією на Херсонщині, яка сприяла появі мови ворожнечі з окупованим Кримом, стала реклама вступу абітурієнтів з Криму до українських ВИНЗ без ЗНО.

Саме це оголошення викликало шквал обурення з боку мешканців материкової України. Риторика тверджень: «Чому моя дитина має мучитись, нервувати та готуватись до ЗНО із незрозумілим поки результатом, а діти з окупованого Криму вступають без ЗНО?» Іще гіршою була реакція накшталт «самі Крим здали – тепер їм іще безкоштовно і без ЗНО?» Здавалося б, безневинне зображення стало причиною посіяної ворожнечі. Проблема була лише в тому, що попередньо не було проведено роз’яснювальної кампанії щодо особливостей вступу абітурієнтів із Криму. Після спалаху ворожого ставлення з боку мешканців материкової України чиновники від ХОДА провели роз’яснення в інформаційному полі. Проте, подібний випадок був і не повинен повторитись. Навіть найкраща та найбільш гуманна державна кампанія може зіпсуватись невдалим застосуванням безневинних словосполучень без попередніх пояснень.

Підбиваючи підсумки застосування мови ворожнечі онлайн-ресурсами органів місцевого самоврядування, варто зазначити наступне:

  1. Застосування мови ворожнечі характеризується браком інформації: на певних сайтах актуальна інформація для кримчан відсутня, хоча населений пункт знаходиться дуже близько до тимчасово окупованого півострова.

  2. На офіційних сайтах бракує інформації, яку б можна було отримати оперативно: немає банерів швидкого переходу.

  3. Несистематичне розміщення інформації для кримчан на всіх зазначених сайтах органів місцевого самоврядування: інформація оновлюється хаотично.

  4. Доволі багато на сайтах, де проводився аналіз, інформації стосовно отримання субсидій, безкоштовної правової допомоги та допомоги родинам воїнів АТО. Проте інформації для ВПО бракує – зокрема важко віднайти структуровану правову базу.

Подолання зазначених ознак мови ворожнечі призведе до поліпшення стосунків між кримчанами та мешканцями материкової України, а згодом – наблизить півострів до деокупації.

Євгенія Вірлич

Цю статтю підготовлено в рамках ініціативи «Мова ворожнечі» в українських ЗМІ: ідентифікація та протидія», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. Зміст публікації являється відповідальністю виключно автора.

Крим Україна Херсон моваворожнечі
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Общество
Как стало известно сегодня, 18 сентября 2019 года, трое моряков родом из Херсонской области получат квартиры в многоэтажном доме в одном из городов Украины. Очень скоро отметят новоселье херсонцы Виктор Беспальченко (старший матрос), Сергей Чулиба (старшина из Каховки) и Михаил Власюк (старший матрос) родом из Марьяновки Каховского района. О том, что жилье за счет бюджета Украины будет куплено всем 24 украинским морякам, побывавшем в плену, рассказал замес...
Происшествия
Мощное пламя стало выбивать из-под крыши магазина «Ферма» (район ХБК, улица Илюши Кулика) в Херсоне с приходом темноты. В считанные минуты огонь объял хрупкое строение и стал нести реальную угрозу расположенным рядом жилым домам,  зоомагазину с животными, супермаркету и спортклубу. Пожарным удалось локализировать страшный пожар, причину ночного возгорания выясняют сотрудники херсонской полиции.   Читайте на сайте 0552 новости сегодня: Взрыв на Херсонщине р...
Общество
На маяки в Украине отныне будут пускать туристов, чтобы те могли ознакомиться с работой объектов, от которых зависит безопасность мореплавания. Пока для посещения доступно четыре маяки. Об этом заявил министр инфраструктуры Украины Владислав Криклий. «Маяки Украины будут отныне не только обеспечивать безопасность на море, но и гостеприимно принимать у себя туристов. Такое решение принято на основе мировой практики, ведь маяки это не только навигационные о...
Общество
Наше издание уже писало о продаже с аукциона памятника Ленину, который стоял в центре Новотроицка. Аукцион состоялся. В нем принял участие один покупатель. Памятник Ленину «ушел с молотка» всего за 5 115 гривен.  Об этом сообщается на портале «Prozorro.Sale». Купил скульптуру адвокат Вадим Харченко, один из сотрудников частного предприятия «Украинская экономико-правовая группа». Он же была единственным участником аукциона. Договор купли-продажи памятника...
Общество
За летний сезон 2019 года Херсонскую область посетили почти четыре миллиона туристов. Об этом сообщает Депо.юа. Сезон этого года выдался рекордным. В прошлом году на Херсонщине побывало три миллиона туристов. Рекордными были и туристические сборы этого года — 4,5 милллиона гривен, что на 117% (более, чем в два раза) превышает поступления прошлого года. Однако по абсолютному значению поступления от туристического сбора очень маленькие — чуть больше, чем по...
Общество
Сегодня, 17 сентября,  один из лучших хирургов-кардиологов в Украине, Борис Тодуров делился опытом с врачами  Херсонской областной клинической больницы. Об этом он написал на своей официальной странице в Фейсбук. «Сегодня сделали первую операцию неокуспидализации аортального клапана в Херсонской областной больнице. Охотно делимся опытом новых технологий с областными центрами. Спасибо всем», — написал Тодуров. Борис Тодуров — украинский врач-кардиохирург, п...
Общество
В курортном Скадовске, в воскресенье, 22 сентября, состоится фестиваль «Жареный бычок». Мероприятие пройдет на центральной набережной города. Об этом сообщает Скадовский городской совет. В рамках фестиваля в 11:10 стартует городской велопробег «Скадовчане рулят!». Регистрировать участников будут с 10:00 утра на фестивальной площади. Запланированы также морские развлечения: викторины, спортивные соревнования, караоке, детские игровые программы. Кроме того,...
Власть
15 сентября Кабинет министров подал в Верховную Раду проект государственного бюджета на 2020 год. В проекте государственного бюджета на 2020 год на здравоохранение предусмотрено 108 миллиардов гривень, на образовательную сферу — 136,4 миллиарда, на развитие культуры и информационной деятельности — 8,6 миллиарда гривень. Такие данные были обнародованы в воскресенье, 17 сентября. «Все стратегические приоритеты: здравоохранение, образование, культура — полно...
Происшествия
В работе поисковой системы Google произошел масштабный сбой. Об этом свидетельствуют данные Downdetector. Сбой наблюдался в европейских странах, в том числе, и в Украине. Об этом сообщает Укринформ. В ночь на 17 сентября проблемы с работой системы были у пользователей Киева, Днепра и Харькова и других украинских городов. У некоторых пользователей были трудности с работой сервиса YouTube. Сбой коснулся также пользователей США, Австралии, Новой Зеландии, Япо...