Досвід реалізації місцевих ініціатив в Херсоні: потрібно вдосконалити процедуру

Згідно ст.9 закону України «Про місцеве самоврядування», члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування. Деталі впровадження місцевої ініціативи прописані в Статуті територіальної громади кожного міста.

Як зазначив керівник Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Олександр Мошнягул, у Статуті територіальної громади м.Херсона місцевим ініціативам присвячена Частина 5 (ст.90-93). Там вказано, що для ініціювання місцевих ініціатив громадяни повинні зібрати 500 підписів. Цей механізм ДУ в Херсоні використовували не часто.

«У 2006 році громадська організація «Безпосереднє народовладдя» скористалася місцевою ініціативою, щоб винести на розгляд сесії Програму розвитку ОСН. Тоді це питання так і не було через спротив влади. Після цього довгий час у Херсоні не поверталися до місцевої ініціативи», - розповів Олександр Мошнягул.

А не так давно, у 2015 році цей механізм використали політики – партія «Батьківщина» - під час передвиборчої кампанії. Вони виносили на розгляд 3 вимоги – зменшити норми споживання води з 8 до 4 кубів на людину; зменшити плату за опалення на 40%; відновити безкоштовні аналізи. Але, незважаючи на чітке дотримання процедури, ініціатива реалізована не була, адже не набрала необхідну кількість голосів у сесійній залі.

Більш детально про досвід реалізації даної місцевої ініціативи розповів Дмитро Ільченко – депутат Херсонської міської ради від партії «Батьківщина».

«Найскладніше в місцевій ініціативі – це, звичайно, дотримання вимог щодо збору підписів. Херсонський статут передбачає, щоб ініціативна група складалася з не менше ніж 500 людей, не уточнюючи при цьому, чи ці люди повинні зібратися в одному місці і проголосувати, чи це достатньо збору підписів. Ми вирішили і зібрати 500 людей в одному місці, і потім ще зібрати підписи. У результаті ми зрозуміли, що місцева ініціатива може мати якийсь результат лише за умови великої підтримки людей поза межами, передбаченими Статутом, і зібрали 27 тисяч підписів сумарно по Херсону».

Ну думку депутата, така процедура місцевої демократії як місцева ініціатива, має як плюси, так і мінуси. Плюс в тому, що люди це сприймають, їм подобається брати участь в таких речах. Серед негативу – це невизначеність процедури розгляду цього питання. 

«Є певний проект рішення, який підтримали люди. Він потім потрапляє в міську раду, проходить комісії, в нього починають вноситись зміни. Але чи може представник ініціативної групи погодитися з цими змінами від імені групи чи не може? Це питання. Потім виникає проблема із тим, яким чином добитися розгляду цього питання безпосередньо на сесії. Якщо в ініціативній групі немає депутатів, то виникає питання, як добитися, щоб питання було поставлене в порядок денний і не останнім, було належним чином обговорено. В основному ми стикнулися з проблемами розгляду проекту рішення на пленарному засіданні, бо він відбувся за декілька хвилин практично без належного представлення позиції людей, які збирали ці підписи. Тобто не було надано можливість ні представникам ініціативної групи, ні депутатам виступити», - ділиться досвідом Дмитро Ільченко.

Депутат вважає, що необхідно було б врегулювати цю процедуру. Можна навіть збільшити бар’єр підписів, але чітко прописати, що, наприклад, є 5 людей-ініціаторів, які зібрали підписи, вони потім мають право від імені всіх підписантів представляти цю позицію. Необхідно врегульовувати питання процедури розгляду на сесії. Гарно було б, якщо це рішення було прийнято на рівні законодавчого акту чи до закону «Про місцеве самоврядування», але почати можна зі змін в херсонському Статуті, вважає Ільченко.

А Олександр Мошнягул, керівник ПЦПСД та регіонального Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії вважає навпаки – що кількість необхідних підписів треба зменшити, адже на сьогоднішній день виявляється легше домовитися з якимось депутатом, щоб той виніс питання на розгляд сесії.

«На сьогоднішній день ми маємо певні правові обмеження та ускладнення в питанні внесення місцевої ініціативи. Процедура передбачає погодження з юридичним відділом міськради. Тож у влади є можливість заблокувати або не розглянути на певному етапі проект рішення. Якщо б процедура реалізації в нашому Статуті була легше та був би менший кількісний ценз (наприклад, 100 чоловік), я переконаний, що такі місцеві ініціативи активна громадськість використовувала б частіше», - коментує експерт.

Як використовують місцеві ініціативи в інших містах? Ми запитали у голови Волинського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії Ірини Гайдучик.

«У Статуті Луцької територіальної громади данна процедура прописана дуже добре. Ми подаємо в місцеву раду звернення про те, що готуємо питання в формі місцевої ініціативи, прописуємо дату і час, коли мають відбутися загальні збори, бо вони згідно з нашим Статутом обов’язкові. На цих загальних зборах має бути не менше, ніж 20 людей. Це не є багато, особливо якщо питання справді важливе», - розповідає громадська активістка.

У Луцьку проект рішення в порядку місцевої ініціативи можна подавати або як пропозицію, або як проект рішення. Якщо проект рішення, то ініціатори прописують все, враховуючи регламент, готують супровідний лист. Якщо пропозиція, тоді вже міська рада з відповідним Департаментом чи відділом буде розробляти проект рішення, щоб подати на сесію.

Використовували у Луцьку місцеві ініціативи не раз, але у більшості випадків на прикінцевому рахунку вони не були підтримані депутатським корпусом. Лише одна – прозорості комунальних підприємств – отримала підтримку. А ініціативи стосовно прозорості сайту місцевої ради, публікації результатів реалізації інструментів місцевої демократії не заручилися підтримкою депутатів і зараз знаходяться на доопрацюванні.

«Якщо місцева ініціатива є адекватна і не містить ніякого політичного забарвлення, то у нас реально досягнути якогось компромісу з місцевою радою», - резюмує Ірина Гайдучик.

Тож який висновок можна зробити? Місцева ініціатива – реальний та дієвий механізм. Але для досягнення певної мети мало лише місцевої ініціативи, адже не факт, що депутати проголосують «за». Потрібно використовувати всі можливі інструменти, організовувати адвокаційну кампанію, підключати інформаційні канали, не гребувати людським фактором – пояснювати не тільки громадянам, а й депутатам, чому питання є важливим. Тільки такі послідовні та продумані дії приведуть до успіху.

Херсонська обласна організація Комітету виборців України
КВУ місцева ініціатива Херсон підписи досвід
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Экология
Аграрии Херсонщины отчитались о том, что в 2019 году собрали 1 миллион 250 тысяч картошки, капусты, моркови, лука и буряка. Озвучены оптимистичные прогнозы о том, что стоимость ингредиентов «борщевого набора» для херсонцев станет ниже. Ведь на полях продолжается сор поздних сортов моркови и капусты. Как сообщает сайт 0552 со ссылкой на ИА «Новый день», ежегодно 20-30 процентов от общего объема урожая с полей просто погибает с приходом холодов. Убытков на м...
Политика
Александр Шумков опять находится в ШИЗО, ему назначили очередное «наказание» на 12 суток. Об этом сообщила тетя политзаключенного Людмила Шумкова. «Считаем, что это месть за оспаривание предыдущего незаконного содержания 39 суток в ШИЗО», — заявляет Людмила Шумкова. По ее словам, после обращения Шумкова в суд с требованием признания незаконным наказание в ШИЗО 39 суток подряд, за сентябрь-октябрь администрация учреждения вынесла ему 16 устных выговоров. 1...
Изоретение века
В Херсонской области появился необычный «Запорожец», который работает на дровах. Уникальный вид транспорта появился после того, как народные умельцы приварили к обычному ЗАЗ 968-М железный бак с трубами. При этом полностью сохранена возможность эксплуатировать машину на родном моторе, что делает «Запорожец» весьма привлекательным для тех, кто хочет экономить на бензине. Как пишет сайт 0552 со ссылкой на «Первый региональный», после того, как в чудо-печку з...
Общество
Южное межрегиональное отделение Украинского института национальной памяти (УИНП) по итогам конкурса возглавил известный одесский историк и ветеран российско-украинской войны Сергей Гуцалюк, который недавно вернулся с Востока Украины. Об этом сообщает  Укринформ. Отборочный конкурс на вакантную должность руководителя Южного межрегионального отделения Управления реализации политики национальной памяти продолжался полтора месяца. Полномочия работников отделен...
Общество
Завтра, 20 ноября, во всем мире будут отмечать Всемирный день ребенка и 30-летие Конвенции Организации Объединенных наций о правах ребенка. Традиционно по всему миру в этот день проводится акция «Детская сессия» — привлечение детей и молодежи к взрослым процессам. Им дается  возможность побыть на месте руководителей и заглянуть за кулисы управленческих процессов. В этом году к проведению международной акции присоединяется и Херсонский городской совет. Об э...
Общество
За десять дней до наступления зимы, херсонское коммунальное предприятие «Парки Херсона» закупило саженцы самшита. Общая сумма закупки составила 18 тысяч гривен. Об этом сообщает интернет-издание Кавун.City. Садоводы считают, что высаживать самшит нужно весной: тогда растения успевают хорошо укорениться, и подойти к зимним холодам уже окрепшими. Как будут выращивать самшит работники КП «Парки Херсона», не сообщается. Сейчас это первый за долгое время случа...
Культура
После многочисленных публикаций в средствах массовой информации о плачевном состоянии дома-усадьбы известного украинского писателя Остапа Вишни, появились хорошие новости. Главе рабочей группы Наталье Ильиной позвонил представитель одной из киевских строительных компаний, и сообщил, что руководство бизнес-структуры хочет помочь в деле восстановления усадьбы-музея известного украинского юмориста. Застройщик предлагает перенести то, что осталось от дома в др...
Происшествия
Происшествие на улице Потемкинской в Херсоне шокировало видавших виды полицейских: 44-летняя женщина за рулем устроила ДТП, в котором пострадали как люди, так и машины. Сотрудники полиции выяснили, что дама за рулем Mazda СХ-5 во время выезда со двора частного дома врезалась в автомобиль Audi 100, который в свою очередь наехал на припаркованную иномарку Peugeot 308. Автомобиль виновницы ДТП по инерции продолжил движение, его вынесло на встречную полосу, гд...
Экология
Сегодня, 19 ноября, на базе факультета биологии, географии и экологии ХГУ состоится встреча работников заповедников и рыбаков. На встрече будут говорить о дельфинах. Мероприятию  предшествовал мониторинг популяции дельфинов в территориальных водах Украины и Румынии. Об этом сообщает Сергей Яновский, в интернет-издании «Херсонцы». Результаты мониторинга показали, что сейчас дельфинов осталось около пятьдесят тысяч особей. И внесение дельфинов в Красную Книг...