26 років юності. Як Україна продовжує розбудовувати свою Незалежність

Чверть століття тому українці пережили розпад СРСР і почали будувати власну державу. Попри руйнацію імперії, боротьба за незалежність нашої країни не закінчилась у 1991 році, вона неодноразово спалахувала – і триває досі. Російська агресія змусила Україну відчайдушно захищати свій суверенітет. Боротьба за незалежність триває на лінії зіткнення з ворогом, на дипломатичному фронті, у кабінетах реформаторів та у домівках звичайних громадян. Центр громадського моніторингу та контролю пропонує подивитися на українську незалежність крізь призму змін, які ще відбуваються.

Професійна армія

24 серпня Україна відзначатиме 26 річницю з дня проголошення незалежності. У цей день в Києві відбудеться урочистий парад, участь у якому візьмуть українські військові, воїни АТО і військовослужбовці країн НАТО. Міцне військо, яке крокуватиме Хрещатиком, є яскравим уособленням змін, які здійснила наша держава за роки незалежності. Навіть в умовах війни Україна змогла переозброїти армію, посилити контрактну складову та збільшивши грошове забезпечення. Для порівняння, у 1997 році сума, що виділялася на армію в рамках державного бюджету, складала $791,5 млн, у 2017-му ця цифра сягнула $2,5 млрд. З початку війни Державний концерн «Укроборонпром» забезпечив українську армії близько 16 тисячами одиниць озброєння. За три роки кількість військовослужбовців досягла 250 тисяч осіб, а рівень довіри до Збройних сил демонструє найвищі показники за часи незалежності – 55,9%, за даними опитування Центру Разумкова.

Європейський вибір

Історія євроінтеграційного шляху України бере початок у 1994 році з Угоди про партнерство та співробітництво з ЄС. Протягом наступних років відносини Україна-ЄС проходили різні етапи зближення та віддалення, відбувались спільні саміти, затверджувалися стратегії інтеграції. Про лібералізацію візового режиму між Україною та Європейським Союзом почали говорити від початку президентства Віктора Ющенка. Зі свого боку Україна скасувала візи для громадян ЄС з 1 вересня 2005 року.

Польський депутат Міхал Боні влучно зазначив, що безвізовий режим для України – це не подарунок, а результат боротьби. І справді, Революція гідності стала переламним моментом в історії держави. Сформувалися активне громадянське суспільство та політична нація, яка раз і назавжди визначила свій європейський шлях. У травні 2017 року Євросоюз лібералізував візовий режим. Українці отримали можливість вільно подорожувати у 30 країн Європи, включаючи 26 країн ЄС та ще чотири, які не є членами Спільноти, але входять до Шенгенської зони.

«Саме Євромайдан, Революція Гідності і світлої пам'яті Небесна сотня безповоротно визначили європейський вектор України. Ми рухаємося в правильному напрямку і до правильних цілей. Та шлях до європейських зірок, як і будь-який інший, пролягає крізь терни», – впевнений Президент України Петро Порошенко.

Декомунізація

Звісно, шлях до Європи не був би можливим без відмови від радянського минулого. На 24-му році незалежності Україна нарешті скинула тягар імперського минулого і провела масштабну декомунізацію. З 2014 року червонопрапорна символіка й ідеологія заборонені законом. Пам’ятники комуністичним вождям демонтовано, а вулиці отримали назви на честь національних героїв. У результаті перейменування населених пунктів відновлено понад 300 історичних назв, із них близько 70 належать до культурної спадщини корінних народів та національних громад України – кримських татар, болгар, греків, євреїв. За даними Українського інституту національної пам’яті, демонтовано понад 1300 пам’ятників Леніну.

«Ми довгий час жили в країні, імена на мапі якої давали чужинці. Ми жили як в гостях. І щойно тепер починаємо повертатися додому. Це означає, що українці знаходять в собі силу заявити про себе як про господарів цієї землі», – зазначає голова Інституту Володимир В'ятрович.

Енергонезалежність

За останні кілька років Україна не лише ментально та історично розірвала стосунки з Росією, окремим досягненням стала енергонезалежність. З листопада 2015 року наша держава відмовилась від російського газу, закуповуючи реверсний газ у Європі, зокрема, в Угорщині, Польщі та Словаччини. Наразі Україна використовує власний, імпортований, а також накопичений у підземних сховищах газ. Таким чином, наша країна вже понад 600 днів не залежить від російського «блакитного палива», яке було інструментом маніпуляцій з боку Кремля.

«Українська влада за останні кілька років, по суті, знищила енергетичну зброю Москви, яка використовувала газ в цій якості», – зауважує екс-посол США в Україні Джеффрі Пайетт.

Експерти зазначають, що енергонезалежність України – це не лише економічна необхідність, насамперед, це фактор національної безпеки. І попри відмову від російського газу, становлення енергетичної незалежності триває. За словами голови правління «Укргазвидобування» Олега Прохоренка, до 2020 року Україна збільшить видобуток газу та зменшить його споживання, що дозволить взагалі не імпортувати «блакитне паливо».

Децентралізація

До 2015 року адміністративна карта України віддзеркалювала радянський устрій, тобто була подрібнена на клаптики з тисячами дрібних міських, сільських і селищних рад, які не мали ані достатніх коштів, ані повноважень. Як свідчить європейський досвід, місцеві проблеми можуть ефективно вирішуватись тільки на місцевому рівні. Тож заради спроможності українських громад була розпочата реформа децентралізації. За три роки в Україні створено 413 об'єднаних територіальних громад, які отримали фінансову незалежність. Надходження власних ресурсів до громад за січень – липень 2017 року склали 4,7 млрд грн. Зараз за рахунок місцевих бюджетів у селах і містечках освітлюють вулиці, прокладають централізоване водопостачання, відновлюють, школи, садочки, будують дороги. Вперше за часи незалежності українські громади не залежать від централізованого рішення Києва. Експерти погоджуються, що децентралізацію можна назвати прикладом найдемократичніших змін у державі за часи незалежності.

Озираючись на 26 років назад, можна сказати, Україна відбулася як незалежна держава. Подолавши переламні моменти історії, наша країна продовжує проводити реформи і входить в новий відповідальний етап державної зрілості.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю

День незалежності Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
23 января, депутаты Херсонского горсовета, с опозданием на месяц,  приняли бюджет на 2020 год. Бюджет приличный — около 2,5 миллиарда гривен. Доходы общего фонда – 2,3 миллиарда гривен, доходы специального фонда – 143,4 миллиона гривен. Об этом сообщает пресс-служба мэрии. 84 процента (больше 2-х миллиардов) городской казны уходит бюджетникам и на социальную защиту, 16 процентов (393 миллиона гривен) — на жилищно-коммунальное хозяйство. А теперь подробност...
Происшествия
В ночь на сегодня, 24 января 2020 года жуткий пожар в Херсонской области едва не завершился мощным взрывом. Лишь оперативная работа спасателей спасла жителей села Демьяновка (район Нижних Серогоз) от локальной катастрофы. Три газовых баллона буквально в последний момент удалось выхватить из огня и отнести на безопасное расстояние. Однако спасти 75-летнего владельца дома по улице Белинского не удалось: пенсионер задохнулся в токсичном дыму и был заживо погр...
Общество
Пострадавший не только выжил, но и стал отчаянно звать на помощь, так как выбраться из ловушки было невозможно. Страшный инцидент случился в Херсоне по улице Тираспольская, неподалеку от заброшенного дома: невнимательный мужчина свалился вглубь бетонного колодца. с высоты 6 метров. Его отчаянные крики о помощи привлекли внимание случайного прохожего, который и вызвал на место ЧП «Скорую помощь», полицию и спасателей. Работникам ГС ЧС Херсонской области при...
Экология
За сутки 8 раз выезжали спасатели Херсонщины гасить пожар в плавнях. Неизвестные поджигатели орудовали в Херсоне, а также в Олешковском, Голопристанском, Скадовском, Каланчакском и Белозерском районах. Как сообщает сайт 0552 со ссылкой на пресс-службу ГС ЧС Херсонской области, пожарным пришлось бороться с огнем на площади свыше 3 гектаров. С целью ликвидации последствий чужой противозаконной деятельности спасателям пришлось задействовать 39 бойцов из числа...
Общество
Профилактические мероприятия по противодействию уличной проституции в Херсоне позволили полицейским узнать возраст, методы работы, стаж и причины проституции. Инициатором ночных рейдов стал начальник отдела по борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми ГУНП Олег Шанько. До конца января 2020 года полицейские будут ежедневно ездить по наиболее проблемным районом Херсона и проверять территории авто и железнодорожного вокзалов, Николаевского и Бери...
Происшествия
Потоп в Херсоне грозит подтоплением жителям Шуменского микрорайона: прорвавшая канализация выбросила на поверхность тонны грязной воды.   Работники коммунальной службы Херсонского городского совета не спешат ликвидировать аварию, а городские улицы заливает, как после мощного ливня, машины и люди вынуждены «плыть» в вонючей жиже. Отметим, что с подобной проблемой столкнулись и жители Днепровского района, на ХБК, по улице Черноморской.   Там уже свыше 10 лет...
Бизнес
16 июля 2019 года на верфи Херсонского судостроительного завода началось строительство третьего танкера-химовоза для нидерландской компании VEKA. Танкер достроен. Теперь судостроители  приглашают всех на торжественный спуск корабля на воду. Об этом сообщает пресс-центр Смарт Мэритайм Груп. У корабелы Смарт Мэритайм Груп — праздник. Генеральный директор СМГ Дмитрий Красников сказал: «Я горжусь коллективом, в котором теперь работаю. Невзирая на сложности, ко...
Власть
Сегодня, 23 января, на сессии Херсонского городского совета внесены изменения в персональный состав исполнительного комитета. Об этом сообщается на сайте мэрии Херсона. Согласно постановления «О внесении изменений в решение городского совета от 18.12.2015 №6 «Об образовании исполнительного комитета Херсонского городского совета VII, определении его численности и утверждении его персонального состава», из состава исполкома выведены: Виктория Вагнер, Галина...
Культура
В пятницу, 24 января, в Музее современного искусства Херсон состоится презентация проекта херсонского художника, фотографа, дизайнера Семена Храмцова. Проект носит поэтическое название «Мертвый сезон». Семен Храмцов в социальных сетях анонсирует концепцию своего нового творческого проекта. «Зимой 2020 года мы сделали культурные пробы пляжа Черного моря и воссоздали его присутствие в галерейном пространстве. Заброшенное, оно отдыхает без нас, когда нам прих...