Сьогодні на Херсонщині відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Херсон і вся Україна сьогодні згадують жертв геноциду кримськотатарського народу 1944 року. 

Операція радянських військ з вигнання нацистських окупантів з території Кримського півострова почалася 8 квітня 1944 року і завершилася в ніч на 13 травня. Ще до завершення боїв, 22 квітня в доповідній записці на ім’я Лаврентія Берії кримські татари були звинувачені в масовому дезертирстві з лав Червоної армії. 10 травня Берія в листі Сталіну повторив попередній закид, додавши до нього «зрадницькі дії кримських татар проти радянського народу» та «небажаність подальшого проживання кримських татар на прикордонній околиці Радянського Союзу». Також в листі була сформульована пропозиція виселити все кримськотатарське населення до Узбекистану.

Наступного дня, 11 травня 1944 року було прийнято цілком таємну Постанову Державного комітету оборони № 5859сс «Про кримських татар». В ній наводилися попередні претензії до кримськотатарського населення – начебто масове зрадництво та масовий колабораціонізм, – які стали обґрунтуванням депортації. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку.

Депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3 годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася, в основному, 20 травня. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВС. Депортованим давалося на збори від кількох хвили до півгодини, дозволялося брати з собою особисті речі, посуду, побутовий інвентар та провізію в розрахунку до 500 кг на родину. В реальності ж вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Зафіксовано численні випадки мародерства. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід.

Під час головної хвилі депортації (18-20 травня) виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів. Крім того, 6 тис. мобілізованих військкоматами протягом квітня-травня кримськотатарських юнаків окремо відправлено на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще 5 тис. кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом вигнано з Криму за перші два дні 191 044 осіб. Окремо 5989 чоловік, звинувачених у співпраці з німцями, та іншого «антирадянського елементу» заарештовано під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.

В ході червневих депортацій болгар, вірмен, греків та «іноземних підданих» було додатково виселено 3141 кримського татарина, яким пощастило врятуватися в травні. Таким чином, загальна кількість вигнаного з Криму корінного народу склала: 183 тис. осіб на загальне спецпоселення + 6 тис. у табори управління резервів + 6 тис. до ГУЛАГу + 5 тис. спецконтингенту для Московського вугільного тресту = 200 тисяч осіб. Серед дорослих спецпоселенців знаходилося також 2882 росіян, українців, циган, караїмів та представників інших національностей, яких було виселено через приналежність до змішаних шлюбів.

Останній ешелон з депортованими прибув до Узбекистану 8 червня, певна частина кримських татар в дорозі загинула. Кількість таких за офіційними джерелами – 191 людина – викликає сумніви. Втім, навіть радянська статистика дозволяє простежити зменшення кількості вигнаного населення.

Відразу після перемоги над нацизмом розпочалася тотальна демобілізація кримських татар з лав Радянської армії. Протягом 1945-1946 рр. в трудові табори Сибіру та Уралу було направлено 8995 військовослужбовців, яким лише 1953 року дозволили возз’єднатися із родинами на засланні. Така сама доля спіткала і відзначених воїнів – навіть двічі Герою Радянського Союзу Амет-Хану Султану не дозволили повернутися до Криму. В усіх спецпоселенців-військових вилучалися військові квитки, їм заборонялося носити зброю. При цьому старші офіцери залишалися на службі, тоді як старші офіцери-політпрацівники та співробітники карних органів відправлялися на спецпоселення.

Постановою радянського уряду від 8 січня 1945 р. «Про правовий статус спецпоселенців» відзначалося, що спецпоселенці користуються усіма правами громадян СРСР, але при цьому вони не мали права самовільно залишати райони спецпоселення, визначені для них, голови родин повинні були щомісяця реєструватися у міліції, а всі зміни у сім’ях повинні були доповідатися міліції у триденний термін.

Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.

Звичайним явищем були втечі з місць заслання. Особливого масштабу це явище набуло 1948 р., коли втекло 8692 кримських спецпоселенця, з яких було затримано 6295 і притягнуто до відповідальності 2645 осіб. Уряд уже 21 лютого 1948 р. спеціальною постановою «Про заслання, висилку і спецпоселення» зобов’язало МВС встановити режим повного припинення втеч. 28 листопада 1948 р. Президія Верховної Ради СРСР своїм Указом «Про кримінальну відповідальність за втечу з місць обов’язкового і постійного поселення у віддалені райони Радянського Союзу в період Вітчизняної війни» встановлювала довічний термін виселення і призначала 20-річне покарання примусовими роботами за втечу та 5 років – за переховування.

Радянський уряд 5 липня 1954 р. зняв з обліку спецпоселенців, які не досягли 16 років, а також молоді, яка прийнята на навчання до навчальних закладів. 13 липня 1954 р. Президія Верховної Ради СРСР відмінила свій указ від 26 листопада 1948 р. про кримінальну відповідальність за втечу з місць заслання.

Відселені з Криму кримські татари звільнені із спецпоселень на підставі указу Президії Верховної Ради СРСР від 28 квітня 1956 р. без права повернення в місця, звідки вони були вислані, та без повернення конфіскованого майна. Постанова Ради Міністрів УРСР від 15 грудня 1956 р. про розселення татар, німців, греків, болгар та вірмен, що раніше мешкали на території Кримської області і поверталися з місць поселення, визнавала неприпустимим їх повернення у Крим, а також вважала «недоцільним» розселення їх у Херсонській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях.

День пам’яті жертв геноциду, започаткований 12 листопада 2015 року постановою Верховної Ради України, серед яких опинились і кримські татари, і греки, і вірмени, і караїми, щороку відзначають у річницю депортації.

Жалобні заходи цього дня у Херсоні:

18.05.17 – Колективне «Дуа» (молитва) за загиблими при геноциді народу.
– Жалобний мітинг на головній площі міста – 18 травня о 17-00 годині
– Акція «Запали свічку пам’яті». Ввечері, після жалобного мітингу, активісти викладають з 1000 свічок у формі півострова Крим з надписом «73. УНУТМА».

Приєднатися до мітингу 18 травня 2017 року запрошуються усі патріотичні сили міста, аби разом з корінним народом Криму згадати ті страшні події та вшанувати пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу.

Про план заходів повідомляє сайт кримськотатарського культурно-спортивного центру “Куреш”.

Офіційний сайт Херсонської міської ради також повідомляє, що 18 травня 2017 року у Херсоні перекриють рух транспорту.

Так, з 17:00 до 17:30 у зв’язку з проведенням пішої ходи благодійною організацією “Кримсько-татарський культурно-спортивний центр “КУРЕШ”  по просп. Ушакова (від вул. Суворова до пл.Свободи) рух автотраснпорту буде перекрито.

Євгенія Вірліч
Херсон Крим татари деньпам’яті
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Экзотика с поля
Уникальный продукт научились изготавливать специалисты на базе хозяйств «зеленого туризма» в Херсонской области. Такая инновация позволит решить проблему со сбережением выращеного фермерами на полях Херсонщины урожая в условиях отсутствия должного количества агрохранилищ. Брать бекмес под реализацию готовы крупные торговые сети многих городов Украины, заинтересованы в сотрудничестве и зарубежные покупатели. Осталось только наладить стабильное производство...
Общество
Предстоятель ПЦУ Епифаний обратился ко всем украинцам с громким заявлением и сообщил, что перенос Рождества на 25 декабря может стать реальностью, если к этой реформе будет готово абсолютное большинство жителей нашей страны. Об этом Предстоятель заявил на брифинге по итогам Собора ПЦУ. По словам Епифания, Православная церковь Украины готова к реформе относительно церковного календаря, но она состоится только в том случае, если украинцы действительно её одо...
Культура
Дуэт аккордеонистов Матвей Ющенко и Михаил Геращенко стали победителями всеукраинского фестиваля «Таврійська зірка» в номинации инструменталистов. Домой, к Новую Каховку юные музыканты привезли Диплом I степени. Юные таланты являются воспитанниками Новокаховской музыкальной школы (директор Екатерина Козлова), а готовила их к участию в престижном фестивале преподаватель Валентина Коновалова. Как сообщает сайт 0552 со ссылкой Online Новая Каховка, на праздни...
Общество
Сегодня утром, 15 декабря 2019 года стало известно, что умер бывший городской голова Скадовска Александр Васильевич Гавриш, который запомнился жителям Херсонщины, как человек, с именем которого связан период стабильного развития курортного города.Вся жизнь Александра Гавриша была связана с Херсонщиной, здесь он родился, получил высшее образование и работал. В апреле 2006 года Александра Васильевича избрали мэром города Скадовск, в 2010 году он был переизбр...
Общество
В рамках социальной программы защиты населения Херсонской области, организованы бесплатные транспортные перевозки для пенсионеров из Старой Збурьевки в Голую Пристань. Каждый житель Херсонщины, достигший пенсионного возраста, сможет воспользоваться льготой лишь 4 раза за один месяц. Тем не менее, даже на для организации такой социальной программы на Херсонщине с 2020 по 2022 год, из бюджета города Голая Пристань пришлось изыскать 200 тысяч гривен. Власти Г...
Спорт
Пятый спортивный кубок TS TECH по вольной борьбе в Херсоне стартовал парадом, на котором присутствовало более 100 спортсменов в возрасте от 14 до 16 лет из разных регионов нашей страны. Турнир стал подготовительным этапом к началу Чемпионата Украины, для все участников – это хороший шанс показать все свои возможности в спорте. На престижные соревнования съехались представители таких украинских регионов, как Одесская, Николаевская, Запорожская, Днепропетров...
Наш транспорт
Ухабы, разрытые ямы и отсутствующее асфальтное покрытие – такой запомнится всем гостям Херсонской области дорога в Новотроицком районе. Участок проезжей части между поселком Чкалово и деревней Воскресенское местные жители сняли на видео и передали в редакцию ИА "Новой визит". Местные жители рассказали, что автобусное сообщение здесь отсутствует уже несколько лет подряд, а чтобы доехать в село Чкалово необходимо нанимать такси и платить 100 гривен за возмож...
Происшествия
В Херсонском микрорайоне Корабел пожар охватил квартиру на 7 этаже в многоэтажном доме на улице Фритаун, 151. Прибывшим на место происшествия спасателям и пожарным пришлось подниматься к очагу возгорания по выдвижным лестница. Так как ситуация была чрезвычайно серьезной, на месте работало сразу 3 отделения 14-й Государственной пожарно-спасательной части по охране Комсомольского района. Общими усилиями, возгорание ликвидировали лишь спустя 3 часа после нача...
Культура
В воскресенье, 15 декабря, в Херсонском областном художественном музее им. Шовкуненко проведут мастер-класс по иконописи для детей. Школьники также смогут посетить выставку современных икон «Небо на земле», которая представляет работы иконописной мастерской с одноименным названием. По словам директора музея Алины Доценко, это уникальный творческий проект, который херсонцам презентовали иконописцы из Киева. Творческая мастерская даже подарила музею одну из...