«Хто рятує одне життя, рятує весь світ», — новокаховські школярі зустрілися з Праведницею світу

10 грудня в Корсунській загальноосвітній школі І-ІІ ст. відбулась зустріч школярів двох шкіл – Корсунської та Новодмитрівської Іванівського району – з мешканкою селища Корсунка – Прудською Марією Федорівною, яка має почесне звання «Праведник світу», пише НК Онлайн. Це почесне звання присвоєно за героїзм та людяність Ізраїльським національним інститутом пам'яті катастрофи і героїзму «Яд Вашем».

«Хто рятує одне життя, рятує весь світ». Це відомий вислів з єврейського Талмуду. Йдеться про людей, які ризикуючи власним життям рятували євреїв у роки Другої світової війни. Таких людей називають Праведниками світу і Україна ділить з Францією 4 місце за кількістю героїв із таким почесним титулом.

У роки Другої світової війни сім`я Марії Федорівни врятувала єврейських хлопчиків (Славу 3-х років та Олега (Адольфа) 5-ти років) від переслідування фашистів.

Ця зустріч є результатом спільної діяльності вчителів історії Новодмитрівської ЗОШ І-ІІІ ст Іванівського району та Корсунської ЗОШ І – ІІ ст. Учні з захопленням слухали спогади Марії Федорівни, ділились своїми враженнями. Бо це не просто історія сім'ї, це спільна історія двох народів, що жили поруч і ділили жахи війни.

«Хто рятує одне життя, рятує весь світ», — новокаховські школярі зустрілися з Праведницею світу, фото-1

Людина зважилася ризикнути не тільки собою – життям своєї родини – заради того, щоб зберегти, врятувати чуже життя. Це сміливі, мужні люди, якими керувала любов та віра.

Із інтерв'ю з Марією Федорівною:

«…По всій Україні прокотилась хвиля масових розстрілів євреїв. У нас сформувались загони «власовців» і до них приєднались деякі мешканці села. Вони пішли в поліцію та привели із собою двох німців, а ті говорять: «Юда, юда!».

«Марія Микитівна – мати хлопців, коли почула, то дуже запанікувала, говорить: «Що робити? Адже дітей повбивають!»… Ось моя мама й говорить мені: «Маруся, вдягайся та йди з дітьми у плавні. А Лариса (двоюрідна сестра Слави та Олега) приноситиме їсти». Так йшли ми по хащах, щоб нас не чули і не бачили, ходили різними місцями».

«Дітьми бігаємо, граємось, а як повідомлять, що йдуть німці, тікаємо й ховаємось. Так ми переховувались зі Славою та Олегом 2 роки і 3 місяці, до жовтня 1943 року. У плавнях було дуже небезпечно, тому що коли наші війська відступали, замінували територію. Випускали скот, як наступить корова на міну, то й розірве її – це м`ясо роздавали людям».

– Хто передав вашу історію до «Яд Вашем»?

Олег (Адік) порушив це питання, адже їх мати часто розповідала про ті страшні часи. Нині Олег проживає в Ізраїлі, а Слава в Миколаєві. Вони приїздили на моє 80-річчя, ми і до сьогодні спілкуємось…»

Херсон Каховка война праведник
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии