Інфляція в квітні: таки #перемога?

Ще в червні 2015 року Національний банк уперше озвучив прогноз, що споживча інфляція уповільниться з пікового рівня понад 60%, досягнутого у квітні того ж року, до 12% на кінець 2016 року.

Про це повідомляє "Економічна правда".

Тоді це звучало надто оптимістично і викликало хвиля скептицизму.

Неможливо знизити інфляцію в кілька разів так швидко, тим більше за схильності курсу гривні до значних коливань, стверджували скептики.

Хвиля недовіри до прогнозів Нацбанку не стихала навіть в останні кілька місяців, коли інфляція вже демонструвала неухильний тренд на уповільнення.

І ось опубліковані недавно Держстатом дані з інфляції підтвердили обґрунтованість прогнозів Національного банку.

У квітні 2016 року споживча інфляція знизилася до 9,8% з 20,9% в кінці березня.

Вперше за два роки темпи інфляції в Україні повернулися до однозначних чисел. І це цілком відповідало очікуванням НБУ.

Джерело: Держстат

Водночас квітень здивував і менш приємними результатами. У місячному вимірі інфляція в цей період становила 3,5% - максимум з квітня 2015 року. Як оцінити таку динаміку? Чи не є цей стрибок інфляції початком нового інфляційного тренду? Щоб відповісти на це питання, спочатку треба зрозуміти причини даного стрибка.

Основну частину зростання цін у квітні порівняно з березнем зумовило скасування знижки на газ для населення, яка діяла протягом опалювального періоду до 31 березня. За методологією Держстату, вона враховується як здешевлення газу.

Коли ця знижка почала діяти у жовтні, Держстат показав, що ціни на газ знизилися на 33%. Як наслідок, скасування знижки було враховане як підвищення цін на газ на 48,4%. Це і дало найбільший внесок у місячну інфляцію. Були й інші причини.

Так, ціни на пальне зросли за місяць на 5,4% на тлі підвищення світових цін на нафту. Тютюнові вироби подорожчали на 3,5%, алкоголь - на 1,8% порівняно з березнем. На цінах на алкоголь позначилося збільшення акцизів з 1 березня 2016 року. Крім того, з 1 квітня "Укрспирт" підвищив вартість своєї продукції на 19%.

Водночас ціни на інші товари та послуги зростали помірними темпами чи навіть знижувалися. Так, ціни на харчові продукти та безалкогольні напої у квітні зросли лише на 0,1% порівняно з березнем, а з початку 2016 року - на 0,9%.

Це було зумовлено слабким внутрішнім попитом, збільшенням пропозиції на внутрішньому споживчому ринку яєць, овочів, фруктів, а також здешевленням окремих видів імпортної продукції.

Також сповільнювалася базова інфляція. Вона не враховує адміністративно регульовані тарифи та ціни на сирі продукти харчування, коливання яких суттєво залежать від чинників поза межами впливу монетарної політики. У квітні вона становила лише 0,6%, а в річному вимірі - 10,6%, що відповідало очікуванням НБУ.

Отже, попри прискорення інфляції у місячному вимірі у квітні, інфляційна динаміка залишається стриманою і контрольованою завдяки виваженій фіскальній та монетарній політиці. Оскільки курс гривні суттєво впливає на рівень цін, НБУ активно згладжує тимчасові дисбаланси на валютному ринку інтервенціями.

Так, у першому кварталі на тлі зниження світових цін на сировину та введення РФ додаткових торговельних обмежень НБУ регулярно продавав іноземну валюту на міжбанківському ринку, щоб зменшити амплітуду коливань обмінного курсу.

Коли зовнішньоекономічна ситуація почала покращуватися за рахунок сезонного зростання експорту та підвищення світових цін у березні-квітні, НБУ став більш активно викуповувати надлишок пропозиції валюти з ринку.

Це, з одного боку, сприяло зростанню обсягу міжнародних резервів, а з іншого - обмежувало надмірну волатильність на валютному ринку. Більш того, це не стримувало тенденцію до зміцнення гривні, зумовлену ринковими факторами.

Як наслідок, за останні два місяці гривня зміцнилася майже на 10% відносно долара, що стримувало зростання цін на імпортні товари.

За прогнозами НБУ, у найближчі місяці не варто очікувати суттєвих цінових сюрпризів. І не лише з огляду на стабілізацію обмінного курсу, а й завдяки покращенню інфляційних очікувань. У квітні 12-місячні інфляційні очікування домогосподарств знизилися до 17,1% - мінімального рівня за останні півтора року.

 Джерело: НБУ, GfK Ukraine

Не призведе до прискорення інфляції і недавнє рішення уряду про підвищення тарифів на теплову енергію та гарячу воду на 75-90% з 1 червня. У поточних інфляційних прогнозах Нацбанк уже враховував підвищення цих тарифів на 60%.

Зараз ми оцінюємо додатковий вплив цього рішення на темпи інфляції у 2016 році близько 0,5 в. п.  У той же час, приведення тарифів на газ та тепло до економічно обґрунтованого рівня буде сприяти виправленню економічних дисбалансів, зниженню дефіциту державного сектора та покращенню енергоефективності.

Таким чином, інфляційна ціль на кінець 2016 року - 12% +/-3 в. п. - залишається досяжною, відповідно до оцінок Національного банку.

Більш того, приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня вже 2016 року, а не наступного, як це закладалося в поточний прогноз, полегшить завдання Національного банку з досягнення інфляційної цілі у 2017 році - 8% +/-2 в. п.

Правління НБУ, передбачаючи поточне стрімке уповільнення інфляції в річному вимірі, у квітні вирішило знизити облікову ставку з 22% до 19%.

Також змінився операційний дизайн монетарної політики для підвищення ефективності грошово-кредитної політики. Зокрема, було підвищено роль ключової процентної ставки та оптимізовано інструментарій відсоткових ставок НБУ.

У подальшому, за умови відсутності нових ризиків для досягнення інфляційних цілей, Нацбанк зможе продовжити поступове пом'якшення монетарної політики.

При цьому ефективність дій Національного банку щодо досягнення цінової та фінансової стабільності, а також стимулювання сталих темпів економічного зростання буде набагато вищою за умов проведення ключових структурних реформ та відновлення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

інфляція НБУ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
142 просмотра в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Сегодня, 16 февраля, в Дарьевке Белозерского района напали на волонтеров, которые работали на одного из кандидатов в президенты. Как сообщает «Любимый Херсон» со ссылкой на Юлию Литвинову (она, судя по тексту, работает на кандидата Петра Порошенко), около 11:00 к волонтерам подошли пьяные люди. Оскорбляли, начали потасовку, а один из нападавших попытался потушить сигарету об одежду одного из волонтеров. Те вызвали полицию. Читайте также: Смертельное ДТП по...
Общество
Вчера на Бериславщине, в районе Томиной Балки, произошла авария со смертельным исходом. Так, водитель автомобиля «Джили СК» ехал по дороге в направлении Станислава. Он решил пойти на обгон, для чего выехал на встречную полосу, однако, не учел ширины дорожного покрытия и колесами попал на обочину. В результате машина слетела в кювет и перевернулась. 47-летний водитель скончался на месте происшествия. 32-летний пассажир был госпитализирован с травмами различ...
Общество
15 февраля в 18:25 голопристанских спасателей вызвали в Бехтеры тушить пожар в частном доме по ул. 1 Мая. Когда они добрались до места, горели перекрытия чердака, огонь добрался до комнаты. В 19:17 пожар локализовали, в 20:40 потушили на площади 10,5 кв.м. Предварительная его причина - нарушение правил пожарной безопасности при эксплуатации печного отопления. Погибших и травмированных нет. Напомним, вчера днем на Херсонщине дважды тушили камыш и сухостой....
Общество
15 февраля губернатор Херсонщины Андрей Гордеев и нардеп Александр Спиваковский побывали на строительстве бассейна в ХГУ. «Работы идут достаточно быстро, мощными темпами. Совсем недавно мы только начинали закладывать фундамент, а сегодня уже на территории вуза стоит полноценное здание с крышей и чашей для воды. Убежден, что через месяц-два будем открывать этот современный спортивный комплекс длиной 25 метров на 6 дорожек (так называемый олимпийский стандар...
Общество
В Высокопольское отделения полиции поступило сообщение от местных жителей, что в доме их односельчанку, возможно, употребляют наркотики. Люди жаловались, что рядом с ее домом чувствуется запах конопли. Сообщила пресс-служба ведомства. Полицейские выяснили, что в доме проживает 35-летняя местная жительница. К ней постоянно приходили местные наркоманы, которые в одной из комнат вместе с хозяйкой курили коноплю. В доме полицейские обнаружили двух мужчин и хоз...
Общество
В Нацпарке "Джарылгачский" Скадовского района Херсонщины очень мало деревьев, да и те, как оказалось, уничтожают десятками. Так, очередной природоохранный рейд возле урочища Цукур обнаружил вырубку 67 деревьев – целой лесополосы. Природно-заповедному фонду Парка причинен вред на сумму 119 330 грн.акже Читайте также: Херсонец отправится исследовать снежные полюса
Общество
На днях конкурсная комиссия определила основной состав 24-летней Украинской Антарктической Экспедиции. Так, в этом году исследовать снежные полюса  отправятся 12 участников, 2 из которых девушки. Об этом сообщает “Гривна“. Как обозначил руководитель группы Игорь Дикий, одна из участниц будет работать на станции врачом, а другая – проводить исследования по биологии. Среди мужчин также один ученый биолог, 2 – геофизики, 3 – метеорологи, системный механик, ди...
Общество
Телерадиовышку, расположенную в Чаплинке на админгранице с Крымом, увеличили с 92 до 133 м (см на фото). Об этом написал член Нацсовета по телерадиовещанию Украины Сергей Костинский: «В 2017 году была выстроена 150-метровая мачта в Чонгаре Херсонской области. А уже на прошлой неделе были завершены работы по увеличению высоты башни в Чаплинке – с 92 до 133 метров». По его словам, следующим этапом развития телерадиовещания станет увеличение высоты подвеса те...
Общество
Продолжается процесс против Мангера. Нам удалось пообщаться с его адвокатом Дмитрием Ильченко и узнать подробности дела. Дмитрий дал развернутый ответ на наши вопросы. « К доказательству прилагают слова чужих людей, которые сообщают, что Ливин скрывается, и он с неким Николаевичем заказали Гандзюк, а Николаевич как они сообщают это, наверное, сам Владислав Мангер, это все доказательства, которые есть против подозреваемого»  Так же в деле фигурирует Торбин,...