Інфляція в квітні: таки #перемога?

Ще в червні 2015 року Національний банк уперше озвучив прогноз, що споживча інфляція уповільниться з пікового рівня понад 60%, досягнутого у квітні того ж року, до 12% на кінець 2016 року.

Про це повідомляє "Економічна правда".

Тоді це звучало надто оптимістично і викликало хвиля скептицизму.

Неможливо знизити інфляцію в кілька разів так швидко, тим більше за схильності курсу гривні до значних коливань, стверджували скептики.

Хвиля недовіри до прогнозів Нацбанку не стихала навіть в останні кілька місяців, коли інфляція вже демонструвала неухильний тренд на уповільнення.

І ось опубліковані недавно Держстатом дані з інфляції підтвердили обґрунтованість прогнозів Національного банку.

У квітні 2016 року споживча інфляція знизилася до 9,8% з 20,9% в кінці березня.

Вперше за два роки темпи інфляції в Україні повернулися до однозначних чисел. І це цілком відповідало очікуванням НБУ.

Джерело: Держстат

Водночас квітень здивував і менш приємними результатами. У місячному вимірі інфляція в цей період становила 3,5% - максимум з квітня 2015 року. Як оцінити таку динаміку? Чи не є цей стрибок інфляції початком нового інфляційного тренду? Щоб відповісти на це питання, спочатку треба зрозуміти причини даного стрибка.

Основну частину зростання цін у квітні порівняно з березнем зумовило скасування знижки на газ для населення, яка діяла протягом опалювального періоду до 31 березня. За методологією Держстату, вона враховується як здешевлення газу.

Коли ця знижка почала діяти у жовтні, Держстат показав, що ціни на газ знизилися на 33%. Як наслідок, скасування знижки було враховане як підвищення цін на газ на 48,4%. Це і дало найбільший внесок у місячну інфляцію. Були й інші причини.

Так, ціни на пальне зросли за місяць на 5,4% на тлі підвищення світових цін на нафту. Тютюнові вироби подорожчали на 3,5%, алкоголь - на 1,8% порівняно з березнем. На цінах на алкоголь позначилося збільшення акцизів з 1 березня 2016 року. Крім того, з 1 квітня "Укрспирт" підвищив вартість своєї продукції на 19%.

Водночас ціни на інші товари та послуги зростали помірними темпами чи навіть знижувалися. Так, ціни на харчові продукти та безалкогольні напої у квітні зросли лише на 0,1% порівняно з березнем, а з початку 2016 року - на 0,9%.

Це було зумовлено слабким внутрішнім попитом, збільшенням пропозиції на внутрішньому споживчому ринку яєць, овочів, фруктів, а також здешевленням окремих видів імпортної продукції.

Також сповільнювалася базова інфляція. Вона не враховує адміністративно регульовані тарифи та ціни на сирі продукти харчування, коливання яких суттєво залежать від чинників поза межами впливу монетарної політики. У квітні вона становила лише 0,6%, а в річному вимірі - 10,6%, що відповідало очікуванням НБУ.

Отже, попри прискорення інфляції у місячному вимірі у квітні, інфляційна динаміка залишається стриманою і контрольованою завдяки виваженій фіскальній та монетарній політиці. Оскільки курс гривні суттєво впливає на рівень цін, НБУ активно згладжує тимчасові дисбаланси на валютному ринку інтервенціями.

Так, у першому кварталі на тлі зниження світових цін на сировину та введення РФ додаткових торговельних обмежень НБУ регулярно продавав іноземну валюту на міжбанківському ринку, щоб зменшити амплітуду коливань обмінного курсу.

Коли зовнішньоекономічна ситуація почала покращуватися за рахунок сезонного зростання експорту та підвищення світових цін у березні-квітні, НБУ став більш активно викуповувати надлишок пропозиції валюти з ринку.

Це, з одного боку, сприяло зростанню обсягу міжнародних резервів, а з іншого - обмежувало надмірну волатильність на валютному ринку. Більш того, це не стримувало тенденцію до зміцнення гривні, зумовлену ринковими факторами.

Як наслідок, за останні два місяці гривня зміцнилася майже на 10% відносно долара, що стримувало зростання цін на імпортні товари.

За прогнозами НБУ, у найближчі місяці не варто очікувати суттєвих цінових сюрпризів. І не лише з огляду на стабілізацію обмінного курсу, а й завдяки покращенню інфляційних очікувань. У квітні 12-місячні інфляційні очікування домогосподарств знизилися до 17,1% - мінімального рівня за останні півтора року.

 Джерело: НБУ, GfK Ukraine

Не призведе до прискорення інфляції і недавнє рішення уряду про підвищення тарифів на теплову енергію та гарячу воду на 75-90% з 1 червня. У поточних інфляційних прогнозах Нацбанк уже враховував підвищення цих тарифів на 60%.

Зараз ми оцінюємо додатковий вплив цього рішення на темпи інфляції у 2016 році близько 0,5 в. п.  У той же час, приведення тарифів на газ та тепло до економічно обґрунтованого рівня буде сприяти виправленню економічних дисбалансів, зниженню дефіциту державного сектора та покращенню енергоефективності.

Таким чином, інфляційна ціль на кінець 2016 року - 12% +/-3 в. п. - залишається досяжною, відповідно до оцінок Національного банку.

Більш того, приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня вже 2016 року, а не наступного, як це закладалося в поточний прогноз, полегшить завдання Національного банку з досягнення інфляційної цілі у 2017 році - 8% +/-2 в. п.

Правління НБУ, передбачаючи поточне стрімке уповільнення інфляції в річному вимірі, у квітні вирішило знизити облікову ставку з 22% до 19%.

Також змінився операційний дизайн монетарної політики для підвищення ефективності грошово-кредитної політики. Зокрема, було підвищено роль ключової процентної ставки та оптимізовано інструментарій відсоткових ставок НБУ.

У подальшому, за умови відсутності нових ризиків для досягнення інфляційних цілей, Нацбанк зможе продовжити поступове пом'якшення монетарної політики.

При цьому ефективність дій Національного банку щодо досягнення цінової та фінансової стабільності, а також стимулювання сталих темпів економічного зростання буде набагато вищою за умов проведення ключових структурних реформ та відновлення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

інфляція НБУ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Средняя номинальная зарплата украинцев за август 2020 года была на 8,6% больше той, которую они получили за август 2019 года, и составила 11 446 гривен. По данным Госстата, средняя номинальная зарплата за август 2019 года составила по Украине 10 537 гривен. Об этом сообщает Государственная служба статистики. Средняя номинальная зарплата украинцев в августе 2020 года в 2,4 раза выше уровня минимальной заработной платы (4723 гривен). Наибольшая средняя номин...
Бизнес
Предприниматель Андрей Бигленко, основатель бренда Украинские вяленые помидоры, стал победителем проекта поддержки малого бизнеса Бизнес-трамплин. Об этом написал на своей странице в фейсбуке сооснователь Rozetka.ua Владислав Чечеткин. «Главный приз в 500 000 гривен получил бренд Украинские вяленые помидоры из Херсона. Создатель «Помидоров…» хочет, чтобы украинские томаты покупали даже в Италии», — написал Чечеткин. Андрей Бигленко решил основать собственн...
Экология
Оперативную информацию опубликовал Херсонский областной центр по гидрометеорологии в социальных сетях. «Об осложнении погодных условий по Херсонской области и в Херсоне 30 сентября 2020 года. В связи с перемещением южного циклона 30 сентября 2020 по Херсонской области и. Херсона ожидаются сложные погодные условия: значительные дожди, грозы, днем местами град, порывы юго-восточного ветра и шквалы 15-20 метров в секунду. Осложнения погодных условий отвечает...
Бизнес
Компания RISOIL S.A, которая получила в концессию Херсонский морской торговый порт, намерена провести масштабную реконструкцию объекта и создать собственный флот. Об этом на конференции Grain Ukraine 2020. Limited Edition рассказал соучредитель и директор компании Шота Хаджишвили, Об этом сообщает сайт Elevatorist. «Мы планируем снести весь хлам, эти склады, сараи румынского строительства прошлого века. Хотим сделать актив маленьким, компактным портом. Что...
Бизнес
Украинский авиационный перевозчик Windrose («Роза ветров»), который базируется в киевском международном аэропорту «Борисполь», планирует запустить с 5 октября 2020 года рейс из Киева в Херсон и обратно. Об этом сообщает УНИАН. «Херсон уже с 5 октября. Открываем новое, уже девятое по счету, направление авиаперевозок по Украине», — пишут на странице авиакомпании в социальных сетях. Отмечается, что рейсы будут выполняться 5 раз в неделю: в понедельник, вторни...
Общество
На 30 сентября 2020 года в Херсоне коронавирус обнаружили еще у 41 человека. 7 херсонцев недуг победили. В управлении здравоохранения городского совета отмечают, что количество больных в городе всего — 611, из них выздоровлений — 183. Об этом сообщает сайт Херсонского городского совета. К сожалению, сегодня зафиксировали и еще один летальный случай. Всего же их в Херсоне — 14. В области подтверждено 1134 случая COVID-19 , в Украине — 208 959.   По данным В...
Происшествия
Улицы Херсона совершенно затоплены водой, которая обрушилась на город вечером 29 сентября. Особенно пострадал частный сектор Корабельного района. «Утонули» улицы: Рабочая, 8-я Западная, Докучаева, Ольховая, Островского и переулок Красный. Это  преимущественно частный сектор. Туда были направлены спасатели 14-й Государственной пожарно-спасательной части по охране Корабельного района и спасатели аварийно-спасательного отряда специального назначения областной...
Бизнес
В октябре рыночные факторы позволили Нафтогазу сохранить цену на газ на уровне сентября. Об этом сообщила пресс-служба Нафтогаза. Государственная компания «Нафтогаз Трейдинг» в октябре будет поставлять газ оптовым потребителям, которые уже заключили договора, по цене сентябрьского ресурса. Для розничных клиентов ГК «Нафтогаз Украины» также сохраняются сентябрьские цены — «Месячный» — 4,7 гривен за метр кубический с НДС, без стоимости доставки (распределени...
Общество
На Херсонщине продолжают подсчитывать убытки от урагана, который пронесся 27 сентября в поселке Великая Александровка. Власти говорят о более 6,3 миллионах гривень убытков. Об этом сегодня, 29 сентября, на брифинге сообщил руководитель работ по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, заместитель председателя Херсонской облгосадминимстрации Вадим Чабан. «По предварительным подсчетам, по состоянию на текущий момент, сумма убытков составляет более 6 мил...