Як розповідають експерти порталу BiznesCat.com, історія першої та найбільш капіталізованої криптовалюти біткоїну (BTC) розпочалася у 2008 році. З того часу сталося багато подій.
2008
18 серпня. Анонімний розробник Сатоші Накамото реєструє домен bitcoin.org.
31 серпня. Сатоші Накамото публікує білийпапір біткоїну (технічний документ, в якому викладено основні принципи роботи криптовалюти).
2009
3 січня. У мережі біткоїну згенеровано перший блок. Цього дня мережа криптовалюти почала працювати. Також саме 3 січня 2009 року розпочався майнінг біткоїну.
9 січня. Сатоші Накамото представив першу версію клієнта для роботи з BTC Bitcoin Core v.0.1.
12 січня. Цього дня провели першу біткоін-транзакцію. Одержувачем перекладу у криптовалюті став програміст Хелл Фінні. Він один з небагатьох людей, яким вдалося поспілкуватися з Сатоші Накамото. Фінні допомагав розробнику тестувати першу криптовалюту.
5 жовтня. Запуск торгів біткоїном на біржі New Liberty Standart. Для тих, кого цікавить скільки коштував біткоїн у 2009 році, відповідаємо близько $1.
9 жовтня. Сатоші Накамото допустив криптоїнтузіастів-розробників до роботи над біткоїном.
16 грудня. У мережі з'явилася друга версія клієнта для Bitcoin - Bitcoin Core v 0.2.
2010
22 травня. Перша покупка за біткоїни. Американський розробник Ласло Ханеч купив дві піци Papa John's за 10 тисяч BTC. Бажаючого отримати криптовалюту за їжу він знайшов через bitcointalk форум. З того часу 22 травня стало святом — днем біткоін-піци.
13 грудня. Сатоші Накамото пропадає з bitcointalk.
2011
26 квітня (за іншими даними – 23 квітня). Сатоші Накамото пише розробникам, які виявили інтерес до біткоїну про те, що він йде займатися іншими проектами.
Також у 2011 році біткоїн стає популярним засобом розрахунку на даркнет-маркетплейсі «Шовковий шлях» (Silk Road). Анонімна торгова платформа працювала до 2013 року. Популярність біткоїну, як інструменту для розрахунків у даркнеті, завдала удару по репутації криптовалюти, яку стали вважати грошима шахраїв. Регулятори досі нагадують інтерес тіньових продавців до BTC як аргумент проти поширення цифрових активів.
2012
28 листопада. Відбувся перший халвінг біткоїну.
Послідовники Сатоші створюють організацію Bitcoin Foundation. Головними завданнями проекту стали стандартизація BTC, а також захист та розвиток криптовалюти.
Курс біткоїну досягає $5.
Платіжна платформа BitPay відзвітувала про те, що кількість продавців, які приймають оплату в криптовалюті, перевищила тисячу.
2013
Лютий. Обсяг продажів біткоїнів на Coinbase вперше перевищив $1 млн на місяць.
Серпень 2013. Криптобіржа Mt.Gox займає близько 50% ринку біткоін-транзакцій.
Курс біткоїну перевищує $22 за монету.
2014
Лютий. Найбільша криптобіржа Mt.Gox зупинила виведення грошей. Торгова платформа припинила роботу після того, як її команда виявила у балансі дірку. За словами представників проекту, у період з 2011 по 2013 шахраям вдалося непомітно вивести з платформи 650 000 BTC.
14 березня. Мільярдер Уоррен Баффет публічно розкритикував біткоїн, назвавши криптовалюту «міражем», від якого варто триматися подалі. З того часу думка бізнесмена про криптовалюту не змінилася.
15 квітня Mt.Gox подала заяву про ліквідацію. Станом на момент написання огляду, які постраждали від злому криптобіржі користувачі так і не отримали компенсацію.
Грудень. Microsoft почала приймати оплату в биткоинах за ігри на Xbox та програми для Windows.
2015
20 січня. Криптобіржа Coinbase залучила $75 млн. інвестицій, що стало рекордом для криптокомпанії.
Лютий. Кількість продавців, які приймають оплату в біткоїні, перевищила 100 тисяч.
Серпень. Зафіксовано злом однієї з найбільших на той період криптобіржі Bitfinex. Шахраї вивели із платформи 119,754 BTC. Зловмисників упіймали лише у лютому 2022 року.
2017
Квітень. Японська влада ухвалила закон про легалізацію криптоплатежів.
Грудень. На товарній біржі Чикаго запустили торги ф'ючерсами на біткоїн. На тлі запуску інструменту курс BTC, у моменті, сягнув $20 тис. Через високу волатильність і підвищене навантаження на мережу від біткоін-платежів відмовився платформа Steam.
Також рік запам'ятався учасникам криптоспільства завдяки буму ICO. Розвитку ринку не завадив бан ICO у Китаї у вересні 2017 року.
2018
Січень. Південнокорейські регулятори одними з перших у світі запровадили заборону на анонімну торгівлю криптовалютою. У цей же період від підтримки біткоїну відмовилася платформа Stripe, а американський інвестор Джордж Сорос назвав монету "бульбашкою".
На 2018 рік припала криптозима після оновлення біткоїном максимуму близько $20 тис. у грудні 2017 року. Період падіння цін на крипторинку не витримали багато криптопроектів.
2019
Лютий. Засновник Tesla, бізнесмен Ілон Маск підтримав криптоспільство, назвавши технологію блокчейн, яка лягла в основу біткоїну, «геніальної». Він зазначив, що, на його думку, криптовалюта перевершує традиційні гроші щодо ефективності у питаннях передачі цінності.
Червень. Компанія Meta (колишній Facebook) презентувала криптопроект Libra. Його так і не вдалось реалізувати.
2020
11 травня. У мережі біткоїна пройшов третій халвінг.
Серпень. Постачальник ПЗ MicroStrategy почав інвестувати в біткоін. Згодом організація стала найбільшим інвестором криптовалюти серед публічних компаній.
Грудень. Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) звинуватила популярний криптостартап Ripple у незаконному випуску цінних паперів у вигляді токенів XRP. 13 липня 2023 року SEC програла справу Ripple. Суд не визнав XRP цінним папером.
Також 2020 запам'ятався бумом DeFi і обвалом ринку на тлі весняної коронакризи.
2021
Лютий. Стало відомо про інвестиції Tesla $1,5 млрд у біткоїн.
Березень. Tesla запустила продаж авто за біткоїни. Вже у травні компанія зупинила прийом криптовалюти.
Вересень. Сальвадор першим у світі легалізував біткоїн. Криптовалюта нарівні з доларами США стала офіційною валютою країни.
10 листопада. Біткоїн оновив максимум на рівні $68 789. Капіталізація крипторинку вперше перевищила $3 трлн.
Також 2021 запам'ятався хайпом навколо метавсесвітів, мемною лихоманкою та підвищеним інтересом учасників ринку до NFT.
2022
Травень. Крах криптопроекту Terra.
Липень. Tesla продала 75% своїх біткоїнів.
Листопад. Крах однієї з найбільших на той момент криптобірж FTX.
2023
Лютий. SEC посилила тиск на криптоіндустрію.
Червень. Список криптовалют, які, на думку SEC, є незаконно випущеними цінними паперами, перевищив 60 позицій. Паралельно Комісія подала до суду на дві найбільші криптобіржі: Binance та Coinbase.
Редакція BiznesCat.com продовжуватиме писати багато корисних статей у себе на розділі сайту.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію