Про енергоефективність свого житла більшість з нас починає замислюватися всерйоз тільки з того моменту, коли температура на вулиці падає настільки, що в квартирі стає некомфортно, але недостатньо, щоб включили центральне опалення. Звичайно, щасливчики, які живуть в нових апартаментах з індивідуальними опалювальними приладами, можуть і не відчути дискомфорту, але переважна частина наших громадян все ще змушена користуватися послугами ТЕЦ або в кращому випадку теплом, що генерується в районній котельні.

Те, що багато потенційних покупців нерухомості починають розуміти переваги нових квартир з автономним опаленням, підтверджує, наприклад, продаж житла на ЛУН.ua. За вартістю пропонованих апартаментів явно помітно, що саме їм в основному віддається перевага. Але якщо ви вже є власником квартири з центральним опаленням, то єдиний спосіб забезпечити оптимальну температуру - це її утеплити. Для цього, як мінімум, доведеться замінити старі вікна на металопластикові з двокамерними склопакетами і як максимум, утеплити фасад свого будинку ефективним утеплювачем. Крім цього навряд чи вдасться щось зробити.

Треба сказати, що одним з недоліків централізованої системи опалення є не тільки недогрів, а й часто перегрів приміщень. Особливо це помітно в багатоповерхових будинках - велика довжина труби і мала швидкість течії теплоносія призводить до того, що в квартирі, розташованій ближче до вхідної труби, температура буде набагато вище, ніж в тій, яка гріється водою, що вже остигнула в проміжних апартаментах. Тому, в сильний мороз можна часто бачити відкриті вікна на верхніх або на нижніх поверхах, в залежності від того, з якого боку подається теплоносій в систему опалення будинку. І хоча в середньому виходить нормальна температура, але комфорт забезпечується в повній мірі в основному в середніх квартирах. Не кажучи вже про те, що значна частина тепла, куплена на гроші мешканців, витрачається просто на обігрів вулиці.

Не менш значним недоліком центральної системи опалення є неможливість установки поквартирних систем обліку тепла. Це особливо прикро тим мешканцям, які змушені кутатися в теплий одяг, в той час як в інших квартирах цього ж будинку тільки відкриті вікна рятують від теплового удару. А оскільки централізована подача тепла здійснюється найчастіше за формулою, а не за показниками датчиків температури в кожних апартаментах, то і добитися необхідного рівня комфорту абсолютно неможливо.