Багато хто з нас, студентів з російськомовних країн, потрапляли в таку ситуацію: коли ми говоримо про свій вік, на обличчі польського співрозмовника з'являється непідробне здивування. Дійсно, у той час як ми нерідко закінчуємо навчання в школі у віці 17 чи 18 років, поляки вчаться довше. Вкрай малоймовірна ситуація, що 19-річний поляк або полька навчаються на третьому курсі університету – як правило, в цьому віці жителі Польщі тільки починають здобувати вищу освіту. Таким чином дії система вищої освіти в Польщі, українським студентам доволі легко до неї пристосуватися.

У результаті реформи системи освіти 1999 року, гімназія була введена як новий вид школи для юнаків і дівчат у віці від 13 до 16 років. Освіта на цьому етапі носить загальний характер і поділяється на такі предмети.

Навчання в гімназії завершується іспитом, який складається з трьох частин: гуманітарної частини, математики та природничих наук, а також мовної. Гуманітарна частина включає в себе питання з польської мови, історії та загальноведення; у другу частину входять питання з математики, географії, біології, хімії та фізики; а частина, присвячена іноземної мови, включає питання на базовому рівні (для всіх студентів), а також питання на розширеному рівні (для тих, хто вивчає мову починаючи з базової школи).

Завданням ліцею є підготовка студентів до сукупності іспитів (Матура), які перевіряють знання студентів після закінчення середньої школи. При вступі до Внз, як і у нас, результати цих іспитів грають ключову роль, адже польські студенти мають можливість навчатися безкоштовно у державних вишів своєї країни.

Польща є частиною Болонського процесу, і, відповідно, вища освіта проходить на двох рівнях: бакалавр (3 роки) і магістр (додатково 2 роки), за винятком технічних спеціальностей, де за 4 роки можна отримати звання інженера. На деяких спеціальностях (наприклад, право або психологія) освіта проходить у форматі неподільної магістратури (5 років навчання).

У державних університетах громадяни Польщі мають можливість проходити навчання безкоштовно (у разі хороших результатів Матури, зрозуміло). В іноземців, які не є громадянами Євросоюзу, такої можливості немає, якщо у них немає Карти Поляка або політичного притулку в Польщі. При цьому в середньому навчання для іноземця в державному університеті буде коштувати дорожче, ніж у приватному. Які краще – приватні чи державні? Прямої відповіді на це питання немає. І серед приватних, і серед державних Внз трапляються як хороші, так і не дуже. При прийнятті рішення варто порівнювати і оцінювати конкретні спеціальності у конкретних університетах.